Share

دیوان پادشاهی عمان بامداد روز شنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی اعلام کرد سلطان قابوس، پادشاه این کشور، پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت. پیش از این خبرهایی در مورد وخامت حال جسمانی قابوس بن سعید منتشر شده بود.

قابوس بن سعید، سلطان عُمان

به گزارش تلویزیون دولتی عمان، به دنبال مرگ پادشاه عمان، دیوان پادشاهی این کشور سه روز عزای عمومی و تعطیل رسمی اعلام کرده است. پرچم عمان نیز تا ۴۰ روز برای ادای احترام به پادشاه فقید این کشور، نیمه افراشته خواهد بود.

به گزارش روزنامه گاردین، پادشاه عمان بعد از وخامت وضعیت جسمی، مخفیانه نام جانشین خود را در نامه‌ای مهر و موم شده به شورای سلطنتی فرستاده است. سلطان قابوس هیچ فرزندی ندارد و به شکل علنی هم جانشینی برای خود انتخاب نکرده است.

بر اساس قانون اساسی عمان، پس از مرگ پادشاه شورای سلطنتی باید فرد جدیدی را در عرض سه روز انتخاب کند. این شورا متشکل از ۵۰ مرد است. اگر این شورا نتواند ظرف مدت تعیین شده برای تعیین جانشین سلطان قابوس به توافق برسد، آن‌وقت قاضی‌القضات یعنی رئیس دادگاه عالی کشور، شورای نظامی عمان، شورای مشورتی این کشور و هیات دولت، به اتفاق نامه مهر و موم شده سلطان قابوس را خواهند گشود که در آن او به طور محرمانه جانشین خود را پیشنهاد کرده است.

اگر نامه سلطان قابوس باز شود، فرد معرفی شده فورا سلطان جدید عمان معرفی خواهد شد.

سلطان قابوس ۷۹ ساله بعد از پدرش فضای این کشور را باز و اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد. روز به قدرت رسیدن سلطان قابوس ۲۳ ژوئیه ۱۹۷۰/ اول مرداد ۱۳۴۹ بود که مردم این کشور از آن با عنوان «یوم النهضه» از آن یاد می‌کنند.

عمان در سال‌های اخیر زیر نظر سلطان قابوس نقشی دیپلماتیک برجسته‌ای در حل اختلافات منطقه‌ای و جهانی به عنوان میانجیگر ایفا کرد. این کشور در مذاکرات میان ایران و آمریکا نقش داشت و پیغام‌رسانی مخفیانه برای مذاکرات این دو کشور بود.

از جمله دیگر موارد نقش‌آفرینی عمان در مقام میانجی می‌توان به آزادی ملوان‌های بریتانیایی و زندانیان‌ آمریکایی در ایران اشاره کرد.

سلطان قابوس هرگز ازدواج نکرد و جانشینی هم برای خود معرفی نکرد.

Share