Share

آن دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی که از آنان با عنوان «ارزشی» یاد می‌شود، در تلاشند تا علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تطهیر کنند و مسئولیت فاجعه رخ داده در شلیک به هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین را از گردن او بردارند.

عکس از آرشیو

محمدصالح مفتاح، عضو سابق جنبش عدالتخواه، صاحب ‌امتیاز و مدیرمسئول فردانیوز و معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر در توئیتی نوشته است که خبر پدافند و دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی را تا عصر دیروز از رهبری پنهان کرده بودند. دیروز رهبری گفتند: حتما به مردم گفته شود.

او همچنین پرسیده است: «چرا از فرمانده کل قوا و مردم پنهان کردنده‌اند؟ نباید کسی که مخفی کرده محاکمه و برکنار شود؟»

 

در واکنش به این توئیت و پرسش، عده زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، تمامی مسئولیت را متوجه «ولایت مطلقه فقیه» کرده‌اند و موضع آقای مفتاح را با این رویکرد به چالش کشیده‌اند که آیا رهبری که می‌توان چنین خبر و موضوعی را از او پنهان کرد، صلاحیت و شایستگی رهبری را دارد؟

توئیتر رهبر جمهوری اسلامی اما از قول او نوشته است:

«با اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل درباره‌ حادثه‌ هواپیمای مسافربری اوکراینی و اثبات دخالت خطای انسانی در آن، مصیبت درگذشت جان‌باختگان این حادثه‌ اندوهبار برای اینجانب بسیار سنگین‌تر شد.»

در ادامه پیام روز شنبه ۲۱ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی آمده است:

«… به ستادکل نیروهای مسلح مؤکدا درباره‌ پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه‌ دردناک سفارش می‌کنم.»

مشخص نیست که منظور علی خامنه‌ای از «تقصیر احتمالی» در این عبارت چیست.

او اما خواستار «مراقبت و پیگیری‌های لازم برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای» نیز شده است.

چهار روز پس از سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در حوالی پرند تهران، ستاد کل نیروهای مسلح صبح روز شنبه ۲۱ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل نزدیک شدن این هواپیما به مراکز حساس نظامی سپاه، پدافند هوایی به اشتباه به سوی او شلیک کرده است.

پیش از این اما برخی از چهره‌های مدافع سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور، در فضای مجازی شروع به تکذیب شایعه هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی پدافند هوایی سپاه کرده بودند.

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری ایران و معاون ویژه وزارت اطلاعات در زمان جنایات موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای، روز پنج‌شنبه ۱۹ دی ماه در واکنش به نوشته‌های کاربران فارسی زبان که خواستار شفافیت در موضوع سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین شده بودند در توئیتر خود نوشت:

«هشدار به کارگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان هشدار داده می‌شود از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند.»

این توئیت تهدیدآمیز مشاور روحانی موجی از اعتراضات را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و او را مجبور کرد که توئیت پیشین خود را اصلاح کند و درباره آن توضیحاتی ارائه دهد.

علاوه بر آشنا اما گروهی دیگر از کاربران توئیتر که خود را ارزشی و نزدیک به علی خامنه‌ای می‌نامند، در روزهای اخیر همواره از یک سو سعی در لاپوشانی سقوط هواپیمای مسافربری داشته و از سوی دیگر با ارائه اطلاعات و داده‌های نادرست درباره این موضوع سعی داشتند مخاطبان را متقاعد کنند شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین مبنای واقعی نداشته و یک جنگ روانی هدایت شده از سوی مخالفان نظام است.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران، بعدازظهر پنج‌شنبه ۱۹ دی ماه در خصوص سقوط این هواپیما گفته بود برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی از لحاظ علمی غیرممکن و چنین شایعاتی، هیچ‌گونه منطقی ندارد. او همچنین علت سقوط هواپیما را نقص فنی و آتش گرفتن یکی از موتورهای هواپیما عنوان کرده بود.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس در واکنش به اظهارات علی عابد زاده روز پنج‌شنبه در توئیتر خود نوشت:

«سخن شتاب‌زده و غیرحرفه‌اى رئیس سازمان هواپیمایی و مسئول منصوب ایشان در کمیته بررسی سانحه تازگى ندارد. آنها برخلاف قوانین ایکائو، قبل از بازخوانى جعبه سیاه، نقص فنی را علت حادثه اعلام کرده و باعث تشدید ابهامات و زیر سوال رفتن بیش‌ از پیش کمیته بررسی سوانح می‌شوند.»

پارسایی با مقایسه سقوط هواپیمای‌ ای تی آر متعلق به هواپیمایی آسمان در ارتفاعات رشته کوه دنا در بهمن ۹۶ که از تهران عازم یاسوج بود و روند بررسی جعبه سیاه این هواپیما با حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران گفت:

«در سقوط هواپیمای شرکت آسمان تهران-یاسوج، درخواست ما باز‌خوانى جعبه سیاه در کشور بود و آقایان تاکید داشتند که جعبه سیاه باید توسط سازنده فرانسوی باز شود. تناقض‌گویی در تحویل دادن یا ندادن جعبه سیاه به شرکت سازنده، جز ابهام‌سازی چه سودی دارد؟»

او همچنین نوشت عملکرد غیرحرفه‌اى و شتابزده على عابدزاده که روز سانحه گفت جعبه سیاه را به کشور سازنده تحویل نمی‌دهیم و بعد از انتقادات کارشناسی حرف خود را پس گرفت، باعث ایجاد جنجالى بزرگ شد:

«اگر وزیر محترم به توصیه‌هاى دلسورانه برای تغییر مدیر سازمان توجه می‌کرد، شاهد این رفتار غیرحرفه‌اى نبودیم.»

صبح روز شنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی و در پی اعلام ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر شلیک اشتباهی به هواپیمای مسافربری بوئینگ خطوط هوایی اوکراین، کاربران بسیاری در فضای مجازی از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا به دلیل پنهانکاری و فریب افکار عمومی رسما از ملت ایران عذرخواهی کنند.

همچنین اکثریت کاربران فضای مجازی پس از انتشار خبر شلیک پدافند سپاه به هواپیمای مسافربری از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند که این مساله را به خطای انسانی تقلیل ندهند و برای حفظ جان مردم، نقاط ضعف سامانه‌های پدافندی کشور را اعلام عمومی کنند.

در مقابل این درخواست‌های کاربران، اکانت‌های موسوم به ارزشی با هتاکی نسبت به کاربران پرسشگر در خصوص این موضوع، با یادآوری حمله ناو جنگی آمریکا به هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی ایران ایر در تیر ماه ۱۳۶۷ در توئیتر خود نوشته‌اند که چرا مقامات آمریکایی هیچگاه بابت این حمله عذرخواهی نکرده‌اند؟

شادی صدر، فعال حقوق بشر اما در توئیتر خود با اشاره به موضوع حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی در تابستان ۱۳۶۷ نوشت:

«در مورد زدن هواپیمای ایرباس ایران، جمهوری اسلامی از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد و آمریکا مجبور به پذیرش مسئولیت شد.»

این فعال حقوق بشر در همین زمینه در توئیتر خود از مقامات کانادا و کشورهای دیگری که اتباعشان در هواپیمای بوئینگ اوکراین جان باخته‌اند خواسته است برای پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کنند.


  • در همین زمینه

ستاد کل نیروهای مسلح: سپاه پاسداران به سمت هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است 

Share