Share

ایرانیان داخل کشور و سراسر جهان در واکنش به فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی برنامه‌هایی برای یادبود قربانیان برگزار می‌کنند. ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی امروز ۲۱ دیماه در بیانیه‌ای اعلام کرد هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، به دلیل «خطای انسانی و به شکل غیرعمد» مورد اصابت قرار گرفته است.

یادبود جان‌باختگان هواپیمای اوکراین در تورنتو

امروز شنبه ۲۱ دی ماه دانشجویان دانشگاه تهران به یاد جان‌باختگان شمع روشن کردند.

فراخوان‌های متعددی برای برگزاری مراسم مشابه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در یکی از فراخوان‌های منتشر شده در ایران آمده است: «مردم ایران خواهان پایان‌دادن به جنگ‌افروزی بوده به حرمتِ داغدارانِ این افتضاحِ سخت و به حرمت انسان،غروب فردا یک‌شنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۸ در میدان آزادی تهران (و میدان آزادی تمام شهرهای ایران) یاد و خاطره‌ آن نازنینانِ آسمانی را گرامی می‌داریم.

در فراخوان دیگری که به نام «شریف در سوگ فرزندانش» منتشر شده، آمده: «مراسم یادبود عزیزان از دست رفته در حادثه سقوط هواپیما به میزبانی خانواده داغدار دانشگاه صنعتی شریف دوشنبه ۲۳دی ۱۳۹۸ در ساعت۱۳ الی ۱۴/۳۰ مسجد دانشگاه صنعتی شریف.»

پیش‌تر تجمعی در لوس‌آنجلس و تورنتو برای یادبود جان‌باختگان برگزار شده است. از دیگر شهرهای اروپایی نطیر لندن و مالموی سوئد خبر رسیده که امروز مراسم مشابهی در مکان‌های مشخص شده برگزار خواهد شد.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق و شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی»، در محدوده شاهد شهر سقوط کرد و همه سرنشین‌های آن کشته شدند.

ستاد کل نیروهای مسلح: سپاه پاسداران به سمت هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است 

Share