Share

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در واکنش به بیانیه ایران در این مورد که سپاه پاسداران “ناخواسته” هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین را منفجر کرده است، گفت: دولت کانادا به دنبال تحقیقات کامل در مورد این واقعه است.

جاستین ترودو در یک نشست خبری در بعد از ظهر ۱۱ ژانویه/ ۲۲ دی ماه نسبت به این موضوع که ایران پذیرفته که پرواز شماره ۷۵۲-PS خطوط هوایی اوکراین را ساقط کرده واکنش نشان داد.

نخست وزیر کانادا اعلام کرد که با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در تماس بوده و ایران به کانادا قول همکاری داده است.

ترودو مطالبات کانادا را همکاری ایران برای تکمیل تحقیقات بر اساس اصول شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری بیان کرد و گفت:

“ما با متحدان خود در سرتاسر جهان کار خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که تحقیقاتی کامل و شامل امکان پذیر باشد. دولت کانادا از مقام‌های ایرانی انتظار همکاری کامل دارد.”

ترودو با بیانی احساسی گفت شلیک به سمت یک هواپیمای مسافربری وحشتناک است.

او در ادامه گفت که اولویت دولت کانادا به فرجام رسیدن این تحقیقات، تسلی درد بازماندگان، پاسخگویی شفاف دولت ایران و عدالت برای قربانیان و بازماندگان است.

کانادا به همراه دیگر کشورهایی که در ساقط شدن این هواپیما توسط سپاه پاسداران، شهروند از دست داده‌اند یک گروه هماهنگی و پاسخگویی بین‌المللی ایجاد کرده است تا بازماندگان و خانواده‌ها بتوانند از طریق این گروه پیگیر تحقیقات باشند. علاوه بر کانادا، کشورهای اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا در این گروه هماهنگی نماینده دارند.

ترودو در نشست خبری‌اش در واکنش به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد اینکه آیا ایرانی-کانادایی هایی که در این پرواز عزیزان‌شان را از دست داده‌اند به دنبال غرامت هستند یا نه گفت که “دادخواهی” برای قربانیان بخش مهمی از تلاش‌های کانادا خواهد بود.

نخست وزیر کانادا همچنین گفت که مقام‌های اداره مهاجرت کانادا یک گروه ویژه برای کمک‌رسانی به خانواده‌های قربانی‌ها برای تسریع صدور ویزا و دیگر نیازهای آنها تشکیل داده‌اند.

تماس تلفنی نخست‌وزیر کانادا با روحانی

ترودو در صحبت‌هایش گفت که با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی گفت‌وگوی تلفنی کرده است.

ایسنا هم نوشته است که حسن روحانی در این تماس تلفنی ضمن ابراز تاسف از سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین و کشته‌شدن مسافران آن به تروودو گفته است که:

“تحقیقات مفیدی برای دستیابی به دلایل این حادثه انجام شده و بررسی‌های تکمیلی هم تا رسیدن به نتیجه نهایی با سرعت و دقت در حال انجام است.”

بنا به گفته نخست وزیر کانادا، دولت ایران تا کنون برای سه نفر از مقام‌های سیاسی کانادایی که برای تکمیل تحقیقات در مورد سقوط هواپیما به ایران خواهند رفت ویزا صادر کرده است. این سه نفر قرار است در اولین ساعت‌های بامداد ۲۲ دی ماه به تهران برسند.

حسن روحانی به نخست وزیر کانادا گفته است که جمهوری اسلامی آماده است که با کانادا برای روشن شدن ابعداد این رخداد همکاری کند اما او تاکید کرده که هرگونه همکاری بین‌المللی را در چارچوب قوانین بین‌الملل انجام خواهد داد. رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است که:

“…. همه تسهیلات کنسولی را برای این منظور فراهم خواهد کرد و آماده‌ایم تا وزرای خارجه ایران و کانادا گفت‌وگوهای خود را ادامه دهند.”

ایران و کانادا از سال ۲۰۱۲ تا کنون روابط سیاسی را باهم قطع کرده وهردو کشور سفارت‌شان را در کشور دیگر بسته‌اند.

یک روز پیش از انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و بیان اینکه سپاه پاسداران به سمت هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است، نخست وزیر کانادا اعلام کرد که نهادهای امنیتی کانادا و کشورهای دوست کانادا به او اطلاعاتی داده‌اند که نشان می‌دهد که سامانه پدافند هوایی ایران با یک موشک زمین به هوا به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است.

پیش از نخست وزیر کانادا، یک مقام دولتی و دو مقام امنیتی آمریکا هم به رسانه‌ها گفته بودند که دلیل سقوط هواپیما شلیک موشک زمین به هوا از خاک ایران بوده است.

در سه روز گذشته، در حالی که مقام‌های آمریکایی و کانادایی گفته بودند علت سقوط هواپیمای اوکراین اصابت موشک بوده، مقام‌های ایرانی هر گونه شلیک به سوی این هواپیما را رد می‌کردند.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق و شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی»، در محدوده شاهد شهر سقوط کرد و همه سرنشین‌های آن کشته شدند.


در همین زمینه:

ستاد کل نیروهای مسلح: سپاه پاسداران به سمت هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است 

Share