Share

مهدی کروبی در واکنش به اعتراف ستاد کل نیروهای مسلح به اینکه سپاه به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده، نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نوشته است و به او گفته که فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى‌ست.

مهدی کروبی

به گزارش سحام نیوز، مهدی کروبی شامگاه ۱۱ ژانویه/ ۲۲ دی ماه، نامه‌ای را خطاب به خامنه‌ای نوشته و گفته که او شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را ندارد.

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز ایران، نامه را از جماران در حالی نوشته است که معترضان ایرانی در تهران، بابل، شیراز، اصفهان و همدان بیشتر در اطراف ساختمان دانشگاه‌ها جمع شده‌اند و در واکنش به ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران علیه سپاه و شخص خامنه‌ای شعار می‌دهند.

کروبی موضوع نامه خود را به دروغگویی‌های حکومت و انکار موضوع شلیک به هواپیمای اوکراینی ربط داده و نوشته است که “پس از سه روز انکار و فریب وقیحانه” است که تصمیم گرفته که به خامنه‌ای نامه‌ای بنویسد.

در نامه، کروبی خطاب به خامنه‌ای می‌گوید که او به عنوان “فرمانده کل قوا” مسئولیت این شلیک و فریبکاری بعد از آن را به عهده دارد.

کروبی در پرسش‌گری از خامنه‌ای می‌پرسد:

“بفرمایید آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همانطور که رسانه‌های نزدیک به شما مدعی‌اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته‌اید؟ اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید.”

کروبی در پاسخ به پرسش‌های خود می‌گوید که اگر خامنه‌ای در جریان این فاجعه نبوده و پیگیر کشف حقیقت هم نشده پس چه فرمانده کل قوایی‌ست؟

او اسم سپاه را نمی‌آورد اما با توجه به اینکه سپاه پاسداران مسئول شلیک به هواپیمای اوکراینی است بدون اشاره مستقیم، سپاه را آنان که “اینچنین شما و کشور را به بازی می‌گیرند” می‌خواند.

در نهایت نتیجه نامه کروبی این است که خامنه‌ای فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى است.

صبح روز شنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی، رسانه‌های داخلی از جمله ایسنا و فارس بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح را در رابطه با علت سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر کردند.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در این بیانیه اعلام کرد هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، به دلیل “خطای انسانی و به شکل غیرعمد” مورد شلیک قرار گرفته است. این بیانیه می‌گوید دلیل این اشتباه، نزدیک شدن هواپیما به یک “مرکز حساس نظامی سپاه” بوده است.

عصر ۲۱ دی در تهران، بابل، شیراز، اصفهان و همدان گروه‌هایی از مردم جمع شدند و شعارهای علیه خامنه‌ای و سپاه دادند؛ از جمله: به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر/ دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی/سپاه بی‌کفایت، مایه ننگ ملت/فرمانده کل قوا استعفا استعفا/سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن/ مرگ بر دیکتاتور/ مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر.

نامه مهدی کروبی به سیدعلی خامنه‌ای را در تریبون زمانه بخوانید:

مهدی کروبی خطاب به آقای خامنه‌ای: بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را ندارید

 

در همین زمینه:

شعار در برابر پلی‌تکنیک: مرگ بر این ولایت، این همه سال جنایت

Share