Share

یک مقام روسی گفت اواخر دسامبر سال جاری میلادی (اواسط دی ۱۳۹۱) نیروگاه اتمی بوشهر برای بهره‌برداری به ایران تحویل داده می‌شود.

به گزارش ریا نووستی، ایگور مزنین، رئیس اداره ساخت نیروگاه اتمی در ایران وابسته به شرکت اتم اکسپورت گفت: "پس از راه‌اندازی کامل واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت ۱۰۰ درصد تعدادی از آزمایش‌ها انجام می‌شود که در نظر است در دهه سوم ماه دسامبر به پایان برسد."

پیشتر دفتر مطبوعاتی شرکت "اتم انرگو پرویکت"، مؤسسه وابسته به شرکت "اتم استروی اکسپورت" اعلام کرده بود: "رآکتور واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر ساعت ۱۸ و ۴۷ دقیقه روز ۳۰ اوت (۹ شهریور) به وقت محلی به‌طور کامل و با ۱۰۰ درصد ظرفیت برنامه‌ریزی خود، برای تولید برق راه‌اندازی شد."

به گفته مزنین "در حال حاضر پرسنل ایرانی برای بهره‌برداری از نیروگاه اتمی دوره آموزش برنامه‌ریزی شده‌ای را طی می کنند اما این فعلاً کافی نیست."

ایران و روسیه برای بهره‌برداری "بی‌خطر" از نیروگاه بوشهر قصد دارند تفاهم‌نامه‌ای را امضا کنند تا در سه سال آینده تهران و مسکو به‌طور مشترک این کار را انجام دهند

این مقام روسی افزود ایران و روسیه برای بهره‌برداری "بی‌خطر" از نیروگاه بوشهر قصد دارند تفاهم‌نامه‌ای را امضا کنند تا در سه سال آینده تهران و مسکو به‌طور مشترک این کار را انجام دهند.

 

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.

عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان توسط شرکت زیمنس آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.

با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده است.

حجم کل قرارداد ساخت این نیروگاه توسط روسیه حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است.

 

Share