Share

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی وارد تهران شد و مورد استقبال حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی قرار گرفت. گمانه‌زنی‌های ضد و نقیضی درباره علت سفر او به ایران وجود دارد. همزمان خبرگزاری فارس نیز از سفر نخست‌وزیر و وزیر خارجه سوریه به تهران خبر داد.

امیر قطر وارد تهران شد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو در غیاب وزیرخارجه به استقبال امیر قطر رفت.

در شرایطی که ایران متاثر از اقدام سپاه پاسداران در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی و مرگ سرنشینان این هواپیماست، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر یکشنبه ۲۲ دی در سفری بی‌سابقه‌ برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی وارد تهران شد. انتظار می‌رود او عصر یکشنبه با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ملاقات و درباره مسایل دو جانبه و منطقه‌ای گفتگو کند.

پس از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه قدس توسط ایالات متحده آمریکا، این دومین مقام بلندپایه قطری ست که به تهران سفر می‌کند. پیش از امیر قطر، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست‌وزیر و وزیرخارجه قطر روز شنبه ۱۴ دی/۴ ژانویه، با حسن روحانی و محمد جواد ظریف وزیرخارجه در تهران دیدار و گفتگو کرد.

برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که امیرقطر به‌دنبال مشارکت پایگاه‌های نظامی قطری در عملیات ترور قاسم سلیمانی و «برای ارائه توضیحات در این زمینه» به تهران سفر کرده است. در گزارش‌های اولیه مقر ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در العدید قطر به عنوان محل پرواز پهپادی که کاروان قاسم سلیمانی را مورد هدف قرار داد، اعلام شد. با این‌وجود سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در گزارش این ارگان از ترور قاسم سلیمانی پایگاه‌های تاجی، عین الاسد، شهید معفر اردن و علی السالم کویت را پایگاه‌های دخیل در این حمله عنوان کرد و از پایگاه قطری نامی نبرد.

از سوی دیگر امیر موسوی، یکی از دیپلمات‌های سابق جمهوری اسلامی قطر را حامل پیام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای مقامات ایران می‌داند. او در حساب کاربری خود در توییتر به زبان عربی نوشت: «وزیر امور خارجه قطر در سفر به تهران حامل پیامی از سوی دونالد ترامپ به ایران است و اضافه کرد رئیس‌جمهور آمریکا قطر را میانجی قرار داده است تا مانع واکنش ایران به ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش شود».

همزمان با سفر امیر قطر خبرگزاری حکومتی فارس از سفر عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه به تهران خبر داد. فارس به نقل از روزنامه سوری الوطن نوشت: عماد خمیس در رأس یک هیأت بلندپایه به منظور بررسی راهکارهای تقویت روابط دوجانبه و تحولات منطقه، امروز به تهران سفر می‌کند. به نوشته الوطن، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه و سرتیپ علی عبدالله ایوب، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور نیز به تهران می‌آیند.


در همین زمینه:

وزیر امور خارجه قطر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کرد

Share