Share

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، بهمن دری را از ریاست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برکنار کرد.

منابع خبری ایران گزارش دادند، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، پس از گذشت دو سال و دو ماه، بهمن دری را از سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برکنار کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران پس از برکناری بهمن دری طی حکمی علی اسماعیلی را به‌عنوان سرپرست معاونت فرهنگی این وزارتخانه منصوب کرد.

اسماعیلی پیش از این مشاور وزیر ارشاد و رئیس حوزه ریاستی این وزارتخانه بوده است.

خبرگزاری فارس دراین زمینه نوشته است، دری در ماه‌های اخیر در دفتر کار خود حاضر نمی‌شده و گویا در منزل به امور معاونت فرهنگی رسیدگی می‌کرده است.

در دوران ریاست بهمن دری در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد پروانه نشر چشمه یکی از انتشارات مطرح در حوزه ادبیات معاصر داستانی لغو شد

پس از برکناری ناگهانی محسن پرویز از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در تیرماه ١٣٨٩ که نزدیک به پنج سال در این سمت فعالیت کرده بود بهمن دری، جانشین محسن پرویز در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد شد. اهالی فرهنگ در آن زمان، به ناشناخته بودن وی در عرصه فرهنگی انتقاد کرده بودند.

دری دقایقی پس از اعلام خبر برکناری‌اش در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه من اهل استعفا نیستم گفت: "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتند معاونت نیازمند تحول است و لازم است مجموعه با نیروی جدید کارش را آغاز کند."

معاون برکنارشده‌ وزارت ارشاد چند روز پیش نیز در واکنش به زمزمه‌هایی مبنی بر رفتنش از معاونت فرهنگی، گفته بود: "دامنه‌ فعالیت‌های معاونت امور فرهنگی ارشاد روز به روز کیفی‌تر شده و تا یک سال پایانی دولت دهم، قاطعانه به انجام وظایف محوله پرداخته و قصد ترک مسئولیت معاونت را ندارم."

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امروز به نقل از محمود آموزگار دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در مورد برکناری دری نوشت، "دوره ریاست بهمن دری در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ناشران را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرد."

وی در مورد وضعیت ناشران تعلیق شده گفت: "با پی‌گیری‌های اتحادیه در آخرین روزهای معاونت دری قرار شد انتشارات ثالث از حالت تعلیق خارج شود و اکنون مراحل اداری این کار باقی مانده است."

دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در مورد تعیین تکلیف وضعیت انتشارات چشمه گفت: "حکم صادر شده برای نشر چشمه حکم بدوی است و امکان تجدید نظر خواهی برای آن وجود دارد."

دری در حالی از کار برکنار شد که بحث‌های زیادی، به‌ویژه در زمینه‌ ممیزی کتاب و لغو یا تعلیق امتیاز برخی از ناشران درباره‌ عملکرد معاونت فرهنگی ارشاد مطرح شده بود.

در دوران ریاست بهمن دری در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد پروانه نشر چشمه یکی از انتشارات مطرح در حوزه ادبیات معاصر داستانی لغو شد.

دری خردادماه سال جاری در این زمینه گفته بود،" لغو امتیاز نشر چشمه به دلیل عرضه کتابی "سراسر ضد امام حسین" بود و "دو سال پیش می‌بایست بسته می‌شد."

معاون برکنار شده وزارت ارشاد تیرماه سال جاری نیز نشر چشمه را به ترویج ارتباط جنسی، همجنس‌گرایی و زنای با محارم متهم کرد.

همچنین در دوره ریاست دری بر بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران دست‌کم ۱۲۰ عنوان کتاب جمع‌آوری شد  که گفته شده بود "از قوانین نمایشگاه عدول کرده‌اند."

دری اسفندماه سال گذشته نیز از پرداخت وامی به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به ۸۰ ناشر دینی خبر داد؛ وامی که به ادعای وی برای پشتیبانی از کتاب‌های دینی به‌ویژه ناشران استان قم پرداخت شده است.

 

Share