Share

گزارشگران بدون مرز زندانی کردن ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌‌نگار و مدافع حقوق زنان را محکوم کرد.

در بیانیه‌ای که امروز پنج‌شنبه ۱۶ شهریورماه (ششم سپتامبر) این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران منتشر کرد، ضمن اشاره به بازگشت ژیلا بنی‌یعقوب به زندان در تاریخ ١٢ شهریور برای سپری کردن یک سال زندان خود، به وضعیت بهمن احمدی امویی، همسر وی در زندان نیز پرداخته و نوشته است که این دو تنها مورد زندانی کردن زوج‌های روزنامه‌نگار در ایران نیستند.

گزارشگران بدون مرز همچنین به مورد مهسا امرآبادی و مسعود باستانی دو روزنامه‌نگار دیگر که هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در زندان‌های ایران می‌گذرانند نیز اشاره کرده است.

ژیلا بنی‌یعقوب به همراه همسرش بهمن احمدی امویی در تاریخ ٣٠ خرداد ١٣٨٨ و در رویدادهای پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران دستگیر شدند.

گزارشگران بدون مرز: ژیلا بنی‌یعقوب و بهمن احمدی امویی تنها مورد زندانی کردن زوج‌های روزنامه‌نگار در ایران نیستند، مهسا امرآبادی و مسعود باستانی نیز زوج دیگر زندانی هستند

ژیلا بنی‌یعقوب در تاریخ دوم شهریورماه ١٣٨٨ با سپردن وثیقه‌ای سنگین آزاد شد، اما بهمن احمدی امویی همچنان در زندان ماند.

٢٢ آبان‌ماه ١٣٨٨ دادگاه تجدیدنظر حکم یک سال زندان و ٣٠ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری ژیلا بنی‌یعقوب را که پیش از این از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب صادر شده بود، تأیید کرد.

بهمن احمدی امویی نیز از سوی دادگاه به تحمل هفت سال حبس تعزیری محکوم گردید. این حکم سپس در دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس کاهش یافت.

وی در روز ٢٢ خردادماه سال جاری از بند ٣۵٠ زندان اوین، به زندان رجایی‌شهر انتقال داده شد.

مسعود باستانی نیز پس از رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد و در زندان رجایی‌شهر به‌سر می‌برد. همچنین مهسا امرآبادی نیز از اردیبهشت‌ماه سال جاری برای گذراندن دو سال حکم راهی زندان اوین شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، همچنین در این بیانیه نگرانی خود را وضعیت سلامت روزنامه‌نگار زندانی عیسی سحرخیز، مدیر و همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب اعلام کرد.

خانواده عیسی سحخیز گفته‌اند که وی از تاریخ هشتم شهریور و در اعتراض به انتقالش از بیمارستان به زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

عیسی سحرخیز نیز پس از رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ بازداشت و در شهریورماه همان سال به سه سال زندان به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" محکوم شد.

سحرخیز همچنین در تاریخ مردادماه سال گذشته به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده است.

وی از چند بیماری رنج می‌برد و از پنج ماه پیش در بیمارستان بستری شده بود، و بعد به سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شد.

گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را "رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار در جهان" دانسته و نوشته است: "از فردای انتخابات مورد مناقشه خرداد ١٣٨٨، بیش از ۵٧ زن روزنامه‌نگار و وب‌نگار بازداشت و از سوی دادگاه‌های انقلاب اسلامی به حبس‌های زندان از شش ماه تا هفت سال محکوم شده‌اند.

 

Share