Share

یکی دیگر از مادران خاوران دیده بر خاک کشید. عزت سلیمانی (مادر صادقی) که دو فرزند خود را در جریان انقلاب ایران و کشتار زندانیان سیاسی در ۱۳۶۷ از دست داده بود، درگذشت.

عزت سلیمانی (مادر صادقی)

عزت سلیمانی (مادر صادقی)

مادران پارک لاله، دوشنبه ۲۳ دی در بیانیه‌ای از درگذشت عزت سلیمانی (مادر صادقی) در روز ۱۷ دی ماه ۱۳۹۸ خبر داد و نوشت مادر صادقی را ۱۸ دی‌ماه در قطعه ۹ بهشت زهرا، کنار پسرش لطف‌الله به خاک سپردند و جمعه ۲۰ دی‌ماه نیز مراسمی به یادش در مسجدی در خیابان سهرودی شمالی تهران برگزار کردند که در آن شماری از مادران و خانواده‌های خاوران برای گرامی داشت او در این مراسم شرکت کردند.

دو پسر عزت سلیمانی (مادر صادقی) به نام‌های لطف‌الله صادقی و یدالله صادقی در جریان انقلاب و کشتار زندانیان سیاسی کشته شدند. لطف‌الله در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ در مقابل کلانتری ۱۲۸ کشته شد و یدالله در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شد.

مادران پارک لاله در بیانیه خود گفته‌اند که «مادر صادقی یکی از مادران مقاوم و عاشق و دادخواه خاوران بود که تا تنی سالم داشت با چند اتوبوس خودش را به خاوران می‌رساند تا یاد پسرش یدالله را زنده نگاه دارد و گاه از آن‌جا به بهشت زهرا می‌رفت تا یاد پسر دیگرش لطف‌الله را زنده کند.»

منصوره بهکیش، از اعضای خانواده‌های اعدامیان دهه ۱۳۶۰ که مادر صادقی را از خاوران می‌‌شناخت درباره او می‌گوید: «مادر صادقی زنی بسیار زحمتکش بود و با سختی بسیار زندگی خودش و فرزندانش را اداره می‌کرد. مادر صادقی با این‌که معلوم بود در زندگی سختی‌های زیادی کشیده و از توان مالی خوبی برخوردار نبود، ولی زنی شوخ طبع و با انرژی بود و همیشه روحیه‌ خوبی داشت و خیلی هم شیرین‌زبان بود. گاه که می‌خواست خشم خود را نسبت به حکومت نشان دهد، آن را با کلامی خاص خود و زیبا بیان می‌کرد و گاه ما را می‌خنداند و به ما روحیه می‌داد.»

به تازگی حاجیه سجودی که به مادر قائدی شهرت داشت نیز سه‌شنبه ۱۰ دی‌ماه جاری در ۸۹ سالگی چشم بر جهان ما فروبست. چهار نفر از اعضای خانواده او را در سال‌های دهه ۱۳۶۰ در یک روز و به‌طور همزمان بازداشت و سه نفر از آن‌ها را اعدام کردند.

بیشتر بخوانید:

مادر قائدی به خاک سپرده شد

فروغ تاجبخش، از مادران خاوران، درگذشت

Share