Share

رخشان بنی‌اعتماد برای همدردی با خانواده جانباختگان فاجعه هواپیمای اوکراینی با انتشارفراخوانی از مردم خواسته بود برای «پایان دادن به جنگ‌افروزی» در میدان آزادی تجمع کنند، اما پس از آنکه مأموران اعتراضات مردمی در تهران را به خشونت کشاندند، بنی‌اعتماد فراخوان خود را پس گرفت. شبکه افق وابسته به سپاه پاسداران از زبان فردی که به عنوان استادیار دانشگاه تهران معرفی شد، این کارگردان سینمای اجتماعی ایران و دخترش، باران کوثری، از بازیگران شناخته شده را به «تجاوز جنسی» تهدید کرد. بنی‌اعتماد به کنایه «انتقام سخت» را به «افتضاح سخت» تعبیر کرده بود.

رخشان بنی‌اعتماد، سینماگر سرشناس ایرانی

 محمد صادق کوشکی، فعال سیاسی تندرو در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه افق پخش شد با گلایه از اعتراضات مردم ایران به بی‌کفایتی سپاه پاسداران، به ماجرای ربوده شدن مرزبانان ایرانی و ماجرای عبدالمالک ریگی اشاره کرد و سپس تلویحاً گفت اگر سپاه پاسداران نباشد گروه‌های تروریستی به بنی‌اعتماد و دخترش تجاوز خواهند کرد.

 انجمن مستندسازان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما خواستار عذرخواهی رسمی این سازمان از جامعه هنرمندان و مردم ایران شد. مستندسازان این پرسش را مطرح کرده‌اند که «آیا نمی‌شود پایان و نهایتی برای این بی‌احترامی‌ها به شان و حقوق مردم در صدا و سیما متصور بود؟»

و سپس در ادامه خطاب به رئیس صدا و سیما نوشته‌اند:

«بانو رخشان بنی‌اعتماد از مفاخر فرهنگ و هنر این سرزمین و از پیشکسوتان به نام انجمن مستندسازان سینمای ایران است. ما هر چند به رویه‌ی جاری و ساری در برنامه‌سازی‌های جانب‌دارانه در شبکه‌ی مذکور عادت کرده و به آن وقعی نمی‌نهیم اما این اهانت آشکار به شان یکی از اعضای خود را برنمی‌تابیم و درخواست برخورد جدی با متخلفین و عذرخواهی رسمی جنابعالی از جامعه‌ی هنری و مردم ایران را داریم.»

شبکه افق که از اسفند ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده به سازمان هنری و رسانه‌ای اوج که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می‌شود تعلق دارد.

در برنامه دیگری در شبکه افق، خانمی با حجاب اسلامی کامل مقابل دوربین می‌گوید مردم ایران یک زندگی سلحشورانه را برگزیده‌اند. اگر کسی به این شیوه زندگی اعتقاد ندارد، و خواهان رفاه است می‌تواند از کشور خارج شود. برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی پخش این سخنان را به تلاش سپاه پاسداران به مصادره ایران تعبیر کرده‌اند و این پرسش را در میان آورده‌اند که آیا واقعاً گروهی گمان می‌کنند ایران را در تملک خود درآورده‌اند؟

احساس مسئولیت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در برابر جانباختگان ایرانی با تابعیت دوگانه فاجعه هواپیمای اوکراینی در مقایسه با عدم پاسخگویی علی خامنه‌ای در مقام فرمانده کل قوا در برابر این فاجعه انسانی و پنهانکاری سه روزه فرماندهان سپاه پاسداران که تنها بعد از واکنش‌های بین‌اللملی خاتمه یافت، به حساسیت مردم ایران دامن زده است.

در سه روز گذشته اعتراضاتی با خواست استعفای خامنه‌ای در سراسر ایران درگرفته است. بسیاری از هنرمندان در دو نوبت با انتشار اطلاعیه‌هایی انصراف خود را از حضور در جشنواره فجر اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

پرواز پی‌اس ۷۵۲: موج انصراف هنرمندان و داوران از جشنواره فیلم فجر

Share