Share

خانه سینما در بیانیه‌ای به توهین به رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سرشناس ایران در برنامه تلویزیونی شبکه افق اعتراض کرد و از سینماگران خواست برنامه‌های صدا و سیما را تحریم کنند.

برنامه تلویزیونی جهان‌آرا در شبکه افق (متعلق به سپاه پاسداران) – محمدصادق کوشکی، کارشناس سیاست خارجی و استاد دانشگاه (سمت راست). نادر طالب‌زاده، «کارشناس مسائل بین‌الملل» در میان و امیرحسین ثابتی، مجری در سمت چپ تصویر دیده می‌شوند.

خانه سینما سه‌شنبه ۲۴ دی،  با انتشار بیانیه‌ای، به سخنان توهین‌آمیز محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه تهران نسبت به رخشان بنی‌اعتماد اعتراض کرد.

این سخنان شنبه ۲۱ دی، در جریان برنامه تلویزیونی جهان‌آرا در شبکه افق (متعلق به سپاه پاسداران) پخش شد که در آن محمد صادق کوشکی، در صحبت‌هایش درباره سقوط هواپیمای اوکراینی، در حمایت از سپاه پاسداران،  رخشان بنی‌اعتماد (و دخترش، باران کوثری) را به دلیل دادن فراخوان برای یک تجمع اعتراضی، با بیانی جنسیت‌زده و زن‌ستیزانه به تجاوز تهدید کرد و گفت:

«اگر اون بچه‌های سپاه تو مرز نبودند خانمی که میای فراخوان می‌زنی…می‌دونی دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت و کس‌وکارت می‌رسید… شاید هم خوشت می‌اومد، شاید دوست داشتی ولی مردم ایران دوست ندارن».

رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سرشناس ایرانی با دادن فراخوان از مردم دعوت کرده بود عصر یکشنبه ۲۲ دی برای اعتراض به اقدام سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین و پنهان کردن این مسئله از بازماندگان قربانیان و مردم، در میدان آزادی تجمع کنند. بنی‌اعتماد ساعاتی پس از پخش این برنامه اعلام کرد زیر فشارهای امنیتی دعوت خود را پس می‌گیرد.

خانه سینما به درخواست روسای صنوف و جمع کثیری از اعضای خود، در یک بیانیه، به صدا و سیما اعتراض و اعلام کرد «به نمایندگی از جامعه اصناف سینمایی کشور به مردم ایران اعلام می‌کند که همسو با مطالبات مدنی و حق‌جویانه آنها، چشم بر روی اینگونه توهین‌ها و عملکردهای رسانه ملی نخواهد بست». این نهاد از سینماگران تقاضا کرد تا در برنامه‌های صداوسیما شرکت نکنند.

در بیانیه خانه سینما آمده است:

«اهانت اخیر و بی‌شرمانه صدا و سیما به بانویی محترم از جمع کارگردانان سینمای ملی ایران و فرزند هنرمندش، پیش و بیش از آنکه خدشه‌ای به ساحت اعتبار و ارزش این سرمایه فاخر فرهنگی و هنری کشور وارد کند، برای ما سینماگران و همه کسانی که سینمای اجتماعی او را در تمام این سال‌ها دنبال کرده‌اند، گواه گویایی است بر تداوم عامدانه روند ایجاد تفرقه و تخریب توسط سازمان مذکور. […]سازمانی که ظاهراً بر محتوای تولیدات رسانه‌اش هیچ نظارت هوشمندانه‌ای ندارد. [خانه سینما] همچنین به همه همکاران سینمایی خود پیشنهاد می‌دهد که با خودداری از حضور در برنامه‌های به اصطلاح سینمایی و تحلیلی این رسانه، همدل و همراه، در این اعتراض حرفه‌ای مشارکت کنند تا این رسانه گمان نبرد که به اتکای قدرت و بودجه وافرش می‌تواند هر تهمت و توهینی را نثار سینمای ایران و چهره‌های فرهنگی این سرزمین کند».

در همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز ۷۵۲ و در اعتراض به بی‌کفایتی سپاه پاسداران و عدم پاسخگویی علی خامنه‌ای در مقام فرمانده کل قوا، شمار زیادی از هنرمندان ایرانی در دو روز گذشته از حضور در جشنواره فجر انصراف دادند.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات به سرنگونی هواپیما: موج دوم انصراف‌ها از جشنواره فجر

Share