Share

خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۷ دی تهران خود را در مقام “موسی” قرار داد و به بیان قرآنی گفت قوم موسی باید “صبّار” و “شکور” باشد. به جای وارد کردن عامل انسانی که پیش‌شرط مسئولیت است، عامل الاهی را به حوادث تزریق کرد. او تأکید کرد بر قوی شدن. گفت: مذاکره آری، از موضع قدرت، اما نه با آمریکا.

از گزارش ایرنا در باره خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی تهران: «حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آیات سوره ابراهیم(ع) اظهار داشتند: ملت و قومی که بی صبر و مسئولیت ناشناس نیستند، خداوند این ایام الله را نصیب مردم می کند و آنها باید شکرگزار ایام الله باشند و اگر مردم واکنش درست شاکرانه نشان دهند خدای متعال به آنها پیروزی های بیشتری در آینده خواهد داد.»

خامنه‌ای خطبه اول را پس از دعوت به تقوی با تفسیر آیاتی از قرآن آغاز کرد و در آن دست به شبیه‌سازی زد: صحنه‌ای چید متشکل از موسی و قوم او در برابر فرعون؛ خدا به موسی کمک می‌کند و توصیه می‌کند به صبر و شکرگزاری. ولی فقیه از این صحنه گذار کرد به موضوع روز و گفت که ایران شاهد دو یوم الله بوده است: تشییع جنازه سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکایی. شبیه‌سازی: فرعون = آمریکا، موسی = خود رهبر، قوم موسی = مردم ایران، پاداش الاهی = دو یوم‌الله. خامنه‌ای براین پایه تأکید کرد که وظیفه مردم شکرگزاری و صبر است.

خامنه‌ای در ذکر “یوم الله” تشییع جنازه، هیچ اشاره‌ای به قربانیان آن مراسم دولتی نکرد.

موضوع مهم دیگری که در خظبه‌های رهبر به کلی غایب بود، سیل در سیستان و بلوچستان بود.

سپاه قدس: سپاه بدون مرز

خامنه‌ای در خطبه اول سپاه قدس را بسیار ستود. او این تشکیلات نظامی را یک «نهاد انسانی» توصیف کرد و بر آن این نام را نهاد: «رزمندگان بدون مرز». او گفت که هدف از تشکیل داعش ضربه زدن به ایران بوده است، اما سپاه قدس خارج از مرزهای ایران برای حفظ امنیت کشور جلوی داعش را گرفت.

خامنه‌ای دیگر نیروهای مسلح را هم ستود و گفت زیربنای فکری همه آن نیروها اهداف انسانی و «حفظ کرامت مستضعفان» است.

نگرانی‌ اصلی ولی فقیه

خامنه‌ای در خبطه‌های نماز جمعه حساسیت‌ها و دغدغه‌های خود را بروز داد. او نشان داد که خبرهای اعتراضات را دنبال می‌کند و به آنچه در خیابان‌ها می‌گذرد به شدت حساس است.

در روزهای اخیر، در حرکت‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، معترضان بارها پوسترهای قاسم سلیمانی را پاره کرده‌اند. خامنه‌ای ضمن ستایش بسیار از قاسم سلیمانی، به شدت به معترضان تاخت.

خامنه‌ای گفت که دشمنان کوشش کردند از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری سوءاستفاده کنند و “ایام الله” را تحت الشعاع این حادثه قرار دهند.

او همچنین گفت که سخنگویان آمریکا به دروغ می‌گویند که در کنار مردم ایران هستند.

موضوع  هواپیمای مسافربری

قضیه ساقط کردن هواپیمای مسافربری و کشتن ۱۷۶ نفر جای کمرنگی در خطبه‌های رهبر داشت. فضاسازی او به این سمت رفت که تلقین کند کل ماجرا برای در سایه قرار دادن «ایام الله» بوده است.

خامنه‌ای از توضیحات فرماندهان سپاه درباره ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی تشکر کرد و گفت: «ابهام‌هایی وجود دارد. تشکر می کنیم از فرماندهان سپاه توضیح دادند ولی باید حادثه پیگیری شود و از حوادث مشابه هم به طور جدی پیشگیری شود.»

در زبان ولی فقیه، که فرمانده کل قوا هم هست، در اشاره به قضیه ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی لفظ “مسئولیت” جاری نشد.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه هم که عوامل زیر فرمانش با پرتاب دو موشک هواپیمای مسافربری اوکراینی را منفجر کردند، در میان نمازگزاران حضور داشت. دوربین تلویزیون دولتی او را لبخندزنان نشان داد.

روال همیشگی

خامنه‌ای علاوه بر آمریکا به اروپا هم تاخت. در ضمن گفت که با مذاکره از موضع قدرت موافق است اما نه با آمریکا.

او تأکید ویژه‌ای بر اقتدار کرد. گفت: «حالا باید چه کنیم: باید قوی بشویم. تنها راه در پیش پای ملت ایران قوی شدن است، از مذاکره هم ابا نداریم، البته نه با آمریکا، از موضع قدرت. قدرت، فقط نظامی نیست، اقتصاد کشور باید قوی شود، بباید از وابستگی به نفت نجات پیدا کنیم.»

او شرکت وسیع در انتخابات را هم از عوامل قدرت‌نمایی توصیف کرد و گفت که خط کسانی را که می‌خواهند از انتخابات کناره بگیرند، تحمل نمی‌کند.

حرف‌های رهبر در یک کلام خلاصه شدنی است: روال همیشگی ادامه دارد.

قدرت‌نمایی بیشتر، اعتماد و اتکای بیشتر بر نیروهای نظامی و حساسیت بیشتر نسبت به حرکت‌های اعتراضی نکات برنامه‌ای خطبه‌های نماز جمعه رهبر بودند.


بیشتر بخوانید

جمهوری اسلامی و بحران ایدئولوژیک اقتدار-مظلومیت

Share