Share

یوسف ندرخانی، کشیش نومسیحی که به اتهام ارتداد به اعدام محکوم شده بود، روز شنبه، هجدهم شهریور ماه آزاد شد.

 

بر اساس اخبار رسیده از تهران، این کشیش متهم به ارتداد امروز در دادگاهی که گفته می‌شود به دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزار شده، از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد.

 

یوسف ندرخانی مهرماه سال ۱۳۸۸ به اتهام ارتداد بازداشت شد و از آن زمان تا کنون زندانی بود. این کشیش ۳۳ ساله دو فرزند دارد و  در سن ۱۹ سالگی به آیین مسیحیت ایمان آورده است. ندرخانی در زمان بازداشت کشیش یک جامعه کوچک مسیحی در رشت به نام "کلیسای ایرانیان" بود.

 

 این کشیش متهم به ارتداد امروز در دادگاهی که گفته می‌شود به دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزار شده، از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد 

پیش از این در ششم مهرماه سال ۱۳۹۰ دادگاه از این زندانی متهم به ارتداد خواسته بود برای لغو حکم ارتدادش توبه کند. پس از نپذیرفتن از این خواسته از سوی یوسف ندرخانی، پرونده وی در اسفند ماه ۱۳۹۰ جهت اجرای حکم اعدام به دایره اجرای احکام ارسال شد.

 

در همان زمان و با جدی شدن خطر اجرای حکم اعدام یوسف ندرخانی  آلمان و لهستان سفیران جمهوری اسلامی را احضار کردند و مقام‌های مختلف در آمریکا و بریتانیا خواستار لغو حکم اعدام این کشیش ایرانی شدند. اتحادیه اروپا  نیز در آن زمان با  درخواست توقف همه اعدام‌ها در ایران، در مورد وخامت وضعیت مسیحیان و دیگر اقلیت‌‌های مذهبی در ایران، اظهار نگرانی کرده بود.  

 

صدور حکم اعدام برای این کشیش نومسیحی در حالی است که براساس اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد."

 

Share