Share

مدیران باشگاه‌های فوتبال استقلال، پرسپولیس، سپاهان و شهرخودرو اعلام کردند اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه میزبانی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را ندهد از حضور در این مسابقات انصراف می‌دهند. اگر تا ساعت ۱۲ فردا به وقت ایران کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما اعلام کند تیم‌های ایرانی حق میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را ندارند، این باشگاه‌ها به صورت رسمی از مسابقات انصراف خواهند داد.

کناره‌گیری تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا، دستور از بالا یا تصمیمی جمعی؟

کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده ایران نمی‌تواند از حق میزبانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند. گفته شده علت این تصمیم نگرانی تیم‌های آسیایی از نبود امنیت در ایران است. در حال حاضر این موضوع پیشنهاد کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به هیات اجرایی AFC بوده است و این هیات تا فردا ساعت ۱۲ به وقت ایران نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

این تصمیم کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا احتمالا به دنبال ساقط شدن هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک دو موشک سپاه پاسداران بر فرار آسمان تهران گرفته شده است.

در صورتی که تا ساعت ۱۲ فردا به وقت ایران کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی اعلام کند که تیم‌های ایرانی حق میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را ندارند، باشگاه‌های ایرانی به صورت رسمی از مسابقات انصراف خواهند داد.

شایعه گرفته شدن اجازه میزبانی از ایران را نخستین بار خبرگزاری تسنیم از قول ولید الفراج، یک مجری عربستانی در شبکه تلویزیونی SBC مطرح کرد. این مجری گفته است کنفدراسیون فوتبال آسیا به زودی حکمی مبنی بر «انجام دیدار تیم‌های فوتبال ایران با حریفان خود در بازی‌های لیگ قهرمانان در زمین بی‌طرف» صادر خواهد کرد.

مسئولان فدراسیون فوتبال ایران روز گذشته در واکنش به گرفتن حق میزبانی از ایران از این تصمیم اعلام نگرانی کردند و اعلام کردند همه «ضمانت‌های لازم» برای برگزاری ایمن مسابقات به مقامات کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) داده شده است.

امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران گفته است که وزیر ورزش و جوانان به نمایندگی از طرف دولت به صورت کتبی تضمین امنیتی لازم را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کرده است.

پیش‌تر روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره اخبار منتشر شده درباره میزبانی تیم‌های ایرانی از حریفان در زمین بی‌طرف بیانیه‌ای صادر و اعلام کرده بود که کنفدراسیون آسیا میزبانی ایران را به کشور سوم سپرده‌ است.

روابط عمومی فدراسیون فوتبال گفته بود فدراسیون به دنبال بررسی و اتخاذ تصمیم با هماهنگی چهار نماینده ایران در آسیاست.

مهدی رستم‌پور، خبرنگار ورزشی در کانال تلگرام خود در مورد واکنش ایران به احتمال لغو میزبانی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا نوشته است:

«تصمیم را از بالا گرفته‌اند. باشگاه‌ها فقط باید نظر موافق‌شان را اعلام کنند. سایت‌ها و رادیو حتی با یک نفر مصاحبه نمی‌کنند که مخالف کناره‌گیری باشد! مانند کره شمالی کسی دیدگاه مخالفی ندارد. همگی یکصدا فوتبال ایران را به انزوا سوق می‌دهند.»

رستم‌پور ابراز امیدواری کرده که کاش این رای بشکند و هواداران قربانی سیاست‌های داخلی و خارجی نشوند:

«اما اگر تغییر نکند، کناره‌گیری چه سودی دارد؟ چه کسی آسیب می‌بینید جز خودمان؟ حریفان خوشحال هم می‌شوند که از سر راهشان کنار رفته‌ایم.»

Share