Share

مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری از انتقال جعبه‌های سیاه پرواز شماره ۷۵۲ به اوکراین برای بازخوانی اطلاعاتشان خبر داد. مقامات ایران پیشتر بر پردازش جعبه‌های سیاه در ایران اصرار کرده بودند.

همه سرنشینان هواپیمای اوکراینی جان باختند/ عکس از آرشیو

گرچه مقام‌های ایران پیشتر گفته بودند جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ساقط شده از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در داخل ایران بازخوانی خواهند کرد، اکنون از این موضع اولیه خود کوتاه آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفته است که پس از «برگزاری جلسات متعدد با تیم کارشناسی اوکراینی»، آنها درخواست کرده‌اند که جعبه سیاه به اوکراین منتقل شود و بنابراین «جعبه‌های سیاه در ایران خوانده نمی‌شوند».

در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران، دو جعبه سیاه هواپیما پیدا شد. رئیس سازمان هواپیمایی ایران پیشتر گفته بود ایران خود دست به کار خواندن این جعبه‌ها خواهد شد.

حالا اما مدیر کل سوانح سازمان هواپیمایی تصریح کرده است که تیم‌های متخصص فرانسه، کانادا و آمریکا تلاش خواهند کرد در کی‌یف بازخوانی جعبه‌ها را انجام دهند و در صورت عدم موفقیت، جعبه سیاه به فرانسه منتقل خواهد شد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی کشور اوکراین همزمان با عملیات موشکی ایران علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق تنها شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی» با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه در محدوده شاهد شهر سقوط کرد. مقام‌های ایرانی در برآوردهای اولیه دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام کردند، اما پس از گذشت سه روز تحت فشار بین‌المللی ناچار شدند به انهدام «سهوی» این هواپیما توسط سیستم پدافند هوایی سپاه پاسداران اعتراف کنند.

هنوز سهوی یا عمدی بودن این سانحه اثبات نشده است. انتظار می‌رود که گشودن جعبه سیاه هواپیما برخی از راز و رمزهای پشت این اتفاق را آشکار کند.

کشورهای معدودی فناوری و دانش روز لازم برای رمزگشایی از جعبه‌های سیاه هواپیما را دارند. بی‌احتیاطی در خوانش جعبه‌های سیاه ممکن است به از بین رفتن برخی از اطلاعات آنها منجر شود.


در همین زمینه:

ایران: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به خارج نمی‌دهیم

Share