Share

۹۰ نماینده فعلی مجلس رد صلاحیت شده‌اند. شورای نگهبان می‌گوید: مسائل مالی علت عدم احراز صلاحیت است. رئیس مجلس شورای اسلامی اما معتقد است: دلایل اعلام شده اقتصادی نیست. او در عین حال سوء استفاده شماری از نمایندگان را رد نمی‌کند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس حتی برای انتخابات نام‌نویسی نکرده و علی مطهری رد صلاحیت شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۲۹ دی اظهارات عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در باره رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی را رد کرد.

کدخدایی ۲۲ دی در یک برنامه زنده تلویزیونی دلیل عدم احراز صلاحیت ۹۰ نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی را «سوء استفاده‌های اقتصادی» عنوان کرده بود. لاریجانی اما گفت: «این مطلب درست نیست، چرا که نامه‌های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بندهایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند».

او بدون بیان جزئیات بیشتر «گزارش‌هایی غیر از مراجع چهارگانه» را موجب رد صلاحیت نمایندگان فعلی عنوان کرد و گفت که این گزارش‌ها «از جانب افراد و با اغراض خاصی» ارائه شده است.

لاریجانی با این حال «سوء استفاده اقتصادی» تعدادی از نمایندگان مجلس را تائید کرد و گفت که وزارت اطلاعات در باره برخی نمایندگان مطالبی را به او داده و او  هم به نمایندگان تذکر داده است، اما «این گزارش‌ها به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نبوده و اگر بوده حداقل به او منتقل نشده است».

 رئیس مجلس  شمار این نمایندگان را «در حد انگشتان دست» دانست و مدعی شد که «آنان نیز از طریق وزارت اطلاعات پیگیری کردند تا صحت مطالب روشن شود».

براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران هیئت‌های نظارت بر انتخابات برای بررسی صلاحیت نمایندگان از چهار نهاد وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، دادگستری و ثبت احوال استعلام می‌گیرند. سخنگوی شورای نگهبان اما بارها تاکید کرده است که این نهاد منعی برای استعلام از سایر نهادها ندارد و همین استدلال سپاه پاسداران و بسیج را هم به فهرست مراجع افزوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بدون اینکه نامی از سپاه پاسداران ببرد گفت: «اگر سیستم‌های اطلاعاتی در مورد نمایندگان مجلس مطلبی داشتند بهتر آن بود که در طول این چهار سال اطلاعات را در میان می‌گذاشتند تا اصلاح شود نه این‌که نزدیک انتخابات آن را یک جا مطرح کنند».

لاریجانی آنچه که «بزرگنمایی اشکالات اقتصادی» عنوان کرد را موجب «خسارت حیثیتی به افراد» «لطمه به کشور» دانست و گفت که اعلام رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس به دلیل سوء استفاده مالی «باعث سوء استفاده دشمن شده است».

او رد صلاحیت یا آنچه که «عدم احراز صلاحیت شمار زیادی از داوطلبان» عنوان کرد را موجب سوء استفاده «رئیس جمهوری نااهل آمریکا» دانست و گفت: «در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست».

انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند امسال برگزار خواهد شد. هیئت نظارت که صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند در مرحله نخست ۵ هزار داوطلب را فاقد صلاحیت دانسته است.


در همین زمینه:

انتخابات مجلس یازدهم: ردِ صلاحیت ۹۰ نماینده فعلی

Share