Share

با از سرگیری تظاهرات ضد دولتی در لبنان، درگیری مستقیم پلیس ضد شورش و معترضان در بیروت به خشونت کشیده شد. خبرگزاری فرانسه از زخمی شدن نزدیک به ۴۰۰ نفر خبر داد.

نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور به استفاده معترضان از وسائل آتش‌بازی واکنش نشان می‌دهند. اعتراضات لبنان روز شنبه ۱۸ ژانویه/۲۸ دی وارد چهارمین ماه خود شد (عکس از ANWAR AMRO / AFP)

براساس گزارش خبرگزاری الجزیره، تظاهرات ضددولتی معترضان لبنانی در شامگاه شنبه ۱۸ ژانویه/۲۸ دی در بیروت به زخمی شدن دست کم ۱۶۰ تن از معترضان انجامید.

نیروهای امنیتی لبنان به سمت معترضانی که در میدان شهدای بیروت تجمع کرده بودند گاز اشک آور پرتاب کردند و با ماشین‌های آب‌پاش معترضان را هدف قرار دادند. معترضان لبنانی خواستار تغییرات اساسی در نظام سیاسی و مالی این کشورند.

روز شنبه آن‌ها از نقاط مختلف و با شعار «ما هزینه‌ نمی‌دهیم» به سمت مرکز بیروت و ساختمان پارلمان راهپیمایی کردند. براساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های تلویزیونی لبنان، ده‌ها معترض که سعی داشتند وارد ساختمان پارلمان شوند، با پرتاب سنگ، تابلوهای راهنمایی و شاخه‌های درخت و همچنین استفاده از وسائل آتش‌بازی با نیروهای امنیتی پارلمان و پلیس ضد شورش درگیر شدند.

طبق اعلام سازمان صلیب سرخ بیش از ۶۵ نفر به بیمارستان‌های اطراف منتقل شده و نزدیک به صد معترض زخمی نیز در محل کمک‌های درمانی دریافت کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه اما شمار زخمی‌ها را نزدیک به ۴۰۰ نفر اعلام کرد و از غش کردن ۱۰ تن از معترضان بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور خبر داد. گفته می‌شود چندین تن از نیروهای پلیس نیز در درگیری با معترضان آسیب دیده‌اند.

به دنبال از سرگیری اعتراضات به فساد و سوء مدیریت گسترده طبقه سیاسی حاکم که از ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر تاکنون مردم را به خیابان‌های بیروت و سایر شهرهای لبنان کشانده است، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان به ارتش و نیروهای امنیتی دستور داد تا آرامش را دوباره برقرار کنند. اما سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان که اعتراض مردم به کناره‌گیری او از قدرت منجر شد با اعتراض به خشونت اعمال شده علیه معترضان و «مشکوک» خواندن آن، در توییتر نوشت خشونت تهدیدی برای صلح مدنی ست.

در همین زمینه:

بازگشت معترضان به خیابان‌های لبنان

Share