Share

رویدادها و تحولات عراق با توجه ویژه به اقلیم کردستان از موضوعاتی است که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس به بحث گذاشته می‌شود. یکی از موضوعات «خاورمیانه ناآرام است». دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طرح  کاخ سفید برای صلح در خاورمیانه را معرفی می‌کند و نمایندگان اقلیم کردستان در پنل «بازیگرانی برای جهانی متعادل و پایدار»  حضور دارند.

پنجاهمین دور مجمع جهانی اقتصاد از ۲۱ تا ۲۴ ژانویه در سوئیس

پنجاهمین دور مجمع جهانی اقتصاد سه‌شنبه ۲۱ ژانویه/یکم بهمن در داووس سوئیس آغاز به کار می‌کند.  در این اجلاس از ۱۱۷ کشور جهان، سه هزار کارفرما، سیاستمدار، پژوهشگر و نمایندگان نهادهای مدنی و همینطور رئیسان دولت یا نخست‌وزیران ۵۰ کشور جهان حضور دارند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صبح سه‌شنبه در داووس سخنرانی می‌کند. بحران نئولیبرالیسم و بحران در جوامع سرمایه‌داری از موضوعات اجلاس داووس است. «خاورمیانه ناآرام» نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که در داووس سوئیس به بحث گذاشته می‌شود. نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، فواد حسین، وزیر دارایی و یکی از اعضای حزب دموکرات کردستان و همینطور جنین هنیس پلاسچارت، نماینده ویژه جدید دبیرکل و رئیس هیات یاری‌رسانی سازمان ملل به  عراق به نمایندگی از عراق و اقلیم کردستان در اجلاس داووس، در پنل «بازیگرانی برای جهانی متعادل و پایدار»  حضور دارند.

پلاسچارت پیش از این بارها خواهان کاهش خشونت‌ها در مقابله با معترضان شده است که از اکتبر سال گذشته تاکنون در اعتراض به فساد سیاسی به خیابان‌ها آمده‌اند. در اعتراضات عراق در سه ماه گذشته بیش از ۴۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق هم در سومین روز اجلاس داووس سخنرانی می‌کند.

تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا که با ترور قاسم سلیمانی در حوالی فرودگاه بغداد و حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در استان الانبار و در اربیل کردستان مجدداً بالا گرفت و سرانجام با اصابت موشک سپاه به هواپیمایی اوکراین دامنه آن وسیع‌تر شد عراق را بی‌ثبات‌تر از قبل کرده است. روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که به سبب تغییر برنامه‌ها در مجمع جهای اقتصاد سفر ظریف به داووس لغو شده است. برج برند، رئیس اجلاس داووس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما می‌بایست غیبت ظریف در داووس را با توجه به ناامنی در منطقه و تحولات اخیر در ایران درک کنیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس داووس طرح کاخ سفید برای صلح در خاورمیانه را ارائه می‌کند. مقصد بعدی هیأت آمریکایی در هفته جاری بیت‌القدس (اورشلیم) پایتخت اسرائیل است.

انتطار می‌رود که غیاب ایران در داووس سطح تنش‌ها در منطقه را کاهش دهد.

محمدرضا حاجی کریم جباری، سفیر ایران در سوئیس جمعه گذشته در مصاحبه با شبکه  تلویزیونی «اس اف ار» (SFR )  اظهار امیدواری کرد که گفت‌وگوها با آمریکا در اجلاس داووس درباره ایجاد کانال مالی «شتا» برای ارسال اقلام انسانی و دارو به ایران به ثمر برسد.

بیشتر بخوانید:

بررسی کانال بشردوستانه ایران و سوئیس در مجمع جهانی اقتصاد

 

Share