Share

سازمان هواپیمایی کشوری ایران با انتشار دومین گزارش مقدماتی خود درباره سانحه هواپیمای اوکراینی اعلام کرد که دو موشک مجاورتی سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران از نوع تور‌-ام۱ به سمت هواپیمای اوکراینی شلیک شده بود. در این گزارش گفته شده که «نحوه تاثیر این موشک‌ها بر وقوع سانحه و همچنین تحلیل این اقدام تحت بررسی است.»

سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران ـ چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه ـ عکس از عارف فتحی – محمدرضا عباسی ـ خبرگزاری مهر

چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه، چند ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی، در اثر اصابت موشک سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران منهدم شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا در این فاجعه جان خود را از دست دادند. بیشتر مسافران پرواز ۷۵۲ ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج از کشور بودند که برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کرده بودند. برخی از مسافران این پرواز دانش‌آموختگانی بودند که در ۱۹ دانشگاه کانادا کار و تحصیل می‌کردند. ۱۹ دی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از انتشار گزارش اولیه بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد و گفت: اطلاع اولیه برای اوکراین به عنوان کشور محل ثبت هواپیما، آمریکا به عنوان کشور سازنده، سوئد و کانادا به عنوان کشورهای متقاضی صادر شده است. سازمان هواپیمای کشوری در دومین گزارش خود از این سانحه از سپاه پاسداران به عنوان «یک نهاد داخلی» نام برد و اعلام کرد:

« با توجه به اعلام عمومی ۲۱ دی ۱۳۹۸ مبنی بر پذیرش یکی از نهادهای داخلی در خصوص عملیات دفاعی موشکی در زمان پرواز این هواپیما، دسترسی مسئول بررسی سانحه به اطلاعات آن نهاد فراهم آمد و مشخص شد که دو موشک مجاورتی از نوع تور‌-ام۱( M1-TOR) از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده است.»

سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه گزارش خود آورده است:

«طبق اطلاعات استخراج شده از رادار، هواپیما تا ارتفاع هشت هزار و ۱۰۰پایی صعود کرده و پس از آن اطلاعات شناسایی و ارتفاع هواپیما از صفحه رادار حذف و هیچ پیام رادیویی از خلبان در خصوص شرایط غیر معمول دریافت نشد.»

سازمان هواپمایی کشوری احتمال برخورد پرتوهای آسیب‌زننده شامل پرتوهای لیزری و الکترومغناطیس (رادیو اکتیو) را منتفی اعلام کرد و بدین ترتیب مسئولیت سپاه پاسداران در انفجار پرواز ۷۵۲ را به رسمیت شناخت.

سازمان هواپیمایی کشوری همچنین اعلام کرد که از زمان وقوع سانحه سیستم دسترسی سریع به اطلاعات ضبط شده هواپیما[ QAR] پیدا نشده است.

سازمان هواپیمایی کشوری در این گزارش همجنین رسماً اعلام کرد که امکانات فنی لازم برای بازخوانی جعبه سیاه هواپیما در ایران وجود ندارد:

«بررسی جهت بازسازی و دریافت محتویات دستگاه‌ها با استفاده از توان داخلی کشور با حضور نمایندگان قضایی و متخصصین داخلی انجام پذیرفت و همگی توافق داشتند که این نوع دستگاه‌ها از به‌روزترین دستگاه‌های موجود دنیا بوده و امکانات بازخوانی آن در کشور موجود نیست.»

اوکراین و کانادا تأکید کرده‌اند که ایران می‌بایست جعبه سیاه هواپیما را تحویل آن کشورها دهد. سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش خود آورده است که «اگر لوازم و تجهیزات جانبی فراهم شود، با صرف مدت زمانی کوتاه می توان بازسازی و تخلیه اطلاعات را انجام داد.»

بر همین اساس متخصصانی از نهادهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح همراه با تیم اعزامی از کشور اوکراین تیم بررسی سانحه را تشکیل داده‌اند. قطعات هواپیما جمع‌آوری شده و از شاهدشهر شهریار به فرودگاه خمینی تهران منتقل شده است «تا پس از چینش روی زمین، براساس رویه‌های متعارف بررسی سوانح هوائی، تحلیل لازم به دست آید.»

بیشتر بخوانید:

فشار اوکراین بر ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیما

Share