Share

پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد با سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا آغاز شد. ترامپ با اشاره به حضور رهبران سیاسی در این اجلاس گفت مایل است با آن‌ها مسیر مشترکی برای «بهبود وضع جهان» بسازد. برخی از رسانه‌ها از دیدارهای احتمالی ترامپ با رهبران خاورمیانه و اروپا برای رونمایی از «معامله قرن» خبر داده‌اند.

سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در مراسم افتتاحیه پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در داوس – ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ (عکس از Fabrice COFFRINI / AFP)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه ۲۱ ژانویه/۱ بهمن، در مراسم آغاز نشست چهار روزه مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سخنرانی کرد. سخنرانی او همزمان با شروع پروسه استیضاحش در مجلس سنای آمریکا ایراد شد.

جمهوری اسلامی ایران در این نشست شرکت نکرده است. نشست امسال داوس بر بحران ناشی از تغییرات اقلیمی متمرکز است با این وجود دونالد ترامپ که پیشتر دستور بر خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس را داده بود، در سخنرانی خود فعالان محیط زیست را پیامبران عذاب خواند. او همچنین به  رشد اقتصادی آمریکا و توافق تجاری با چین اشاره کرد و گفت ایالات متحده به‌زودی وارد فاز دوم مذاکرات تجاری با پکن می‌شود.

ترامپ در اظهاراتش خطاب به رهبران سیاسی حاضر در اجلاس داووس گفت مایل است با آن‌ها مسیر مشترکی برای شکوفایی اقتصادی و «بهبود وضع جهان» بسازد.

روز شنبه برخی از رسانه‌ها در اسرائیل اعلام کردند ترامپ و جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد او قرار است در حین این اجلاس با رهبران مختلف کشورهای خاورمیانه و اروپا درباره طرح «معامله قرن» گفتگو کنند. رسانه‌های اسرائیل همچنین از فشار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر دونالد ترامپ برای رونمایی پیش‌ از موعد «معامله قرن» و سفر کوشنر و تیم همراه او (برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و جیسون گرینبلات، نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات خاورمیانه) به بیت‌المقدس خبر دادند.

کاخ سفید پیشتر رونمایی از این طرح را به دلیل انحلال پارلمان اسرائیل به تعویق انداخته و اعلام کرده بود که «طرح صلح در زمانی که مناسب باشد و زمانی که به عقیده دولت بهترین شانس موفقیت را داشته باشد، رونمایی می‌شود.»

تصمیم ترامپ برای رونمایی از «معامله قرن» (طرح «صلح» خاورمیانه) ممکن است بر روند استیضاح او تاثیر بگذارد.

 

Share

دسته بندی‌ها: اخبار, جهان

کلید‌واژه ها: , , , , , ,

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.