Share

در پی مهاجرت کیمیا علیزاده تکواندوکار ایرانی به خارج از کشور، پدرش اعلام کرد که او نمی‌خواهد به ایران بازگردد. پدر کیمیا گفت در شرایط فعلی دخترش باید زیر نظر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک مبارزه کند.

کیمیا علیزاده تکواندوکار ایرانی و دارنده اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک

کیمیا علیزاده تکواندوکار ایرانی و دارنده اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک

کیوان علیزاده، پدر کیمیا علیزاده تکواندوکار ایرانی و دارنده اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک، سه‌شنبه یکم بهمن به خبرگزاری آنا گفت: «حامد معدنچی، همسر دخترم گفته بود که قصد دارد برنامه زندگی‌اش را در خارج از کشور دنبال کند و ما از روز اول در جریان تصمیم آن‌ها برای مهاجرت بودیم ولی زمان آن مشخص نبود.»

او درباره انتشار برخی خبرها مبنی بر این‌که دخترش از مهاجرت به خارج پشیمان است، گفت: «ما بر روی این موضوع توافق داشتیم و حرف‌هایی که زده می‌شود، حقیقت ندارد. برای چه دخترم بخواهد پشیمان باشد؟ او تصمیمش را برای مهاجرت از قبل گرفته بود.»

کیمیا علیزاده که در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ برزیل برای تیم ملی تکواندو ایران مدال برنز به ارمغان آورد به‌تازگی از ایران خارج شده است. او پس از وداع از ایران، در آیندهوون هلند زیر نظر مربی هلندی به تمرینات خود ادامه داد. میمون البوجوفی، مربی او دوشنبه ۳۰ دی / ۲۰ ژانویه اعلام کرد که علیزاده برای ادامه فعالیت ورزشی خود به آلمان رفته است.

کیوان علیزاده درباره احتمال پیوستن کیمیا به تیم ملی آلمان گفت: «کیمیا بر اساس قانون نمی‌تواند در شرایط کنونی برای آلمان مبارزه کند. او تا دو سال محروم خواهد بود و پس از آن حق بازی برای این کشور را دارد. در شرایط فعلی او باید زیر نظر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک مبارزه کند.»

کیوان علیزاده با بیان این‌که به موضع‌گیری دخترش علیه جمهوری اسلامی کاری ندارد، در پاسخ به این موضوع که آیا دخترش در ایران مورد «حمایت همه‌جانبه» قرار داشت، گفت: «شما به چه چیزی حمایت همه‌جانبه می‌گویید؟ پرداخت چند هزینه عمل جراحی یعنی حمایت همه‌جانبه؟ (…) نمی‌دانم دقیقاً او (دخترش) چه انتظار و توقعی داشته است اما اگر کیمیا حرف نزند قطعاً بنده حرف‌هایی دارم که در آینده خواهم زد.»

کیمیا علیزاده هفته گذشته در صفحه اینستاگرام خود در پاسخ به کسانی که بعد از وداع او با ایران، او را به «وطن‌فروشی» و «ریاکاری» متهم کرده بودند نوشت: «می‌گویند کیمیا پس از این چیزی نخواهد شد. خودم از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم قبل از این هم چیزی نبوده‌ام: من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران. من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

در ماه‌های اخیر چندین قهرمان ورزشی ایران در اعتراض به فشارهای سیاسی و کمبودها کشور را ترک کرده‌اند. سعید ملایی، جودوکار و شهره بیات داور شطرنج ایرانی و علیرضا فیروزجا، نخستین سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران از آن جمله‌اند.

بیشتر بخوانید:

رویترز: کیمیا علیزاده به آلمان رفت

Share