Share

یکی از مسئولان توزیع واکسن فلج اطفال در ولسوالی زازی‌آریوب ولایت پکتیا به دست طالبان افغانستان کشته شد. طالبان چندی قبل به کل مراکز طبی ولایت پکتیا اعلام کرده بودند که استفاده از داروهای تولید غیر پاکستان ممنوع است.

عکس: Arif Ali / AFP

گروه تندرو اسلام‌گرای طالبان از یک سو در حال مذاکره به اسم صلح با مقامات آمریکایی و افغانستانی است و همزمان رویای رسیدن به قدرت در پارلمان افغانستان را در سر می‌پروراند، از سوی دیگر همچنان به مراکز درمانی در داخل افغانستان حمله می‌کنند. گروه طالبان اصرار دارند که تمام مراکز درمانی تنها از داروهای تولید پاکستان استفاده کنند.

اول بهمن ۱۳۹۸ باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خبری از کشته شدن یکی از مسئولان توزیع واکسن فلج اطفال در ولسوالی زازی‌آریوب ولایت پکتیا خبر داد. گروه طالبان این مسئول واکسن اطفال را روز دوشنبه ۳۰ دی به خاطر سرکشی از فرمان آنها به رگبار بسته‌اند. بنا بر این گزارش عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا گفته است:

«این فرد هماهنگ ‌کننده سایر واکسیناتوران در ولسوالی زازی‌آریوب بوده است. با کشته شدن او حال تعداد بسیاری از اطفال از واکسن فلج اطفال محروم  می‌شوند.»

طالبان چندی قبل به کل مراکز طبی ولایت پکتیا اعلام کرده بودند که استفاده از داروهای تولید غیر پاکستان ممنوع است. عبدالله حسرت احتمال داد که ترور این مسئول واکسن فلج اطفال نیز ریشه در همین مساله داشته باشد.

این در حالی‌است که گروه طالبان توافق نامه‌ای را امضا کرده‌اند که بر اساس آن مراکز طبی به فعالیت خود حتی در مناطق تحت نظارت آنها بدون هیچ مشکلی ادامه دهند.

سایت سلام‌وطندار یکی از رسانه‌های داخلی افغانستان از قول یکی از مسئولان موسسه درمانی هیواد نوشته است که طالبان به آنها هشدار داده‌اند که اگر برای شفاخانه‌ها از دواهای پاکستانی استفاده نکنند خدمات طبی آنها را متوقف خواهند کرد. فضل الرحمان منگل، رئیس موسسه درمانی هیواد نوشته «این گروه تروریستی از آنها خواسته است که برای درمان مخالفان مسلح کارمند استخدام کنند».

رئیس صحت عامه ولایت دایکندی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار گفته است که گروه طالبان شب ۳۰ دی یک مرکز درمانی را در روستای «سلمنجی» ولسوالی کجران این ولایت آتش زده‌اند. این مرکز به حدود ۳۰۰۰ هزار نفر خدمات پزشکی می‌رسانده است. غیرت‌علی جواهری، یک عضو شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که طالبان نخست داروهای این مرکز را آتش زده‌اند و پس از آن با کار گذاشتن مین ساختمان آن را منهدم کرده‌اند.


در همین زمینه:

دولت افغانستان خواستار آتش‌بس کامل با طالبان شد

Share