Share

امانوئل مکرون در دیدار با بنیامین نتانیاهو در اسرائیل اعلام کرد فرانسه مصمم است که نگذارد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. نتانیاهو نیز خواهان فشار بیشتر بر ایران شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (راست) و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در اورشلیم (بیت‌المقدس) ـ عکس از خبرگزاری فرانسه

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (راست) و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در اورشلیم (بیت‌المقدس) ـ عکس از خبرگزاری فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه آشویتس آلمان نازی به اسرائیل سفر کرده است، صبح چهارشنبه ۲ بهمن / ۲۲ ژانویه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و درباره برنامه هسته‌ای ایران و مسائل امنیتی منطقه‌ گفت‌وگو کرد.

مکرون در این دیدار با بیان این‌که «ما در مسائل هسته‌ای کوتاه نخواهیم آمد»، گفت: «در شرایط فعلی، فرانسه مصمم است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، اما ما از هرگونه تشدید تنش نظامی در منطقه نیز جلوگیری می‌کنیم.»

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که نتانیاهو در این دیدار از مکرون خواست تا به‌دلیل آن‌چه او تجاوز ایران در منطقه می‌نامد، همچون آمریکا به جمهوری اسلامی فشار وارد کند.

برخی منابع نیز گفته‌اند که مکرون به نتانیاهو اعلام کرده که در پی کاهش تعهدات برجامی ایران، طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای دیگر در مورد ایران منعطف عمل نخواهند کرد.

آلمان، بریتانیا و فرانسه، طرف‌های اروپایی برجام ۲۴ دی / ۱۴ ژانویه با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری در واکنش به عدم اجرای تعهدات اروپا در توافق هسته‌ای، در پنج گام براساس بند ۳۶ برجام تعهدات خود را کاهش داده و سرانجام متوقف کرده است.

فعال شدن فرایند حل و فصل اختلافات بر اساس بند ۳۶ برجام به معنای فعال شدن مکانیسم ماشه نیست. اما اگر طرفین به خواسته‌های هم رضایت ندهند، طرف‌های اروپایی می‌‌توانند بر اساس بند ۳۷ پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت به سه کشور اروپایی هشدار داد که «اگر تخلفی کردید و تعهدی را زیر پا گذاشتید، مسئول تمام تبعات آن شما هستید».

روحانی گفت: «ما داخل برجام هستیم از برجام خارج نشدیم و نمی‌خواهیم برجام را از بین ببریم و نسبت به آن متعهد هستیم و کاهش تعهدات را هم مطابق برجام و بر مبنای آن انجام داده‌ایم. هر روزی هم که شما به تعهد کامل‌تان برگردید همان روز ما نیز نسبت به آن متعهد خواهیم بود و اگر برنگردید هر چقدر شعار بدهید و اجتماع و جلسه تشکیل دهید و تهدید کنید، بی‌ارزش است.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «حتی اگر برجام و پادمان هم از بین برود و روابط کشورمان با آژانس بین‌المللی اتمی خوب یا بد باشد، به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.»

مکرون برای دو روز به اسرائیل سفر کرده و بعد از ظهر چهارشنبه به فلسطین خواهد رفت تا در رام‌الله با مقام‌های فلسطینی از جمله محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفت‌وگو کند.

او امروز (چهارشنبه) در یک تماس تلفنی با شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین نیز درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد.

شب گذشته، سه‌شنبه یکم بهمن / ۲۱ ژانویه، پیش از برگزاری مراسم یادبود هولوکاست، بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی‌بی‌ان گفت: «درسی که از آشویتس آموختیم این است: یک، جلو بد را تا زمانی که هنوز کوچک است، بگیر، و ایران چیز بسیار بدی است. آن‌قدرها کوچک نیست اما با تسلیحات هسته‌ای می‌تواند بسیار بزرگتر شود، و من معتقدم اولین کار باید متوقف کردن آن باشد. دوم، بدانیم که یهودیان دیگر هرگز در مقابل کسانی که خواهان نابودی ایشانند، بی‌دفاع نخواهند بود.»

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا: بورل در دیدار با ظریف بر حفظ برجام تأکید کرد

Share