Share

دولت فدرال کانادا اعلام کرد صندوقی برای کمک‌های مالی به خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی که زیر نظر سردار پاسدار امیر علی حاجی‌زاده در حوالی تهران با موشک سپاه چند ساعت بعد از حمله موشکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در خونخواهی قاسم سلیمانی منفجر شد اختصاص داده است.

یادبود جان‌باختگان هواپیمای اوکراین در تورنتو

به گزارش آسوشیتدپرس عمر الجبرا، معاون پارلمانی وزارت خارجه کانادا شامگاه چهارشنبه ۲۲ ژانویه/ ۲ دی با اعلام این خبر گفت دولت کانادا همه کمک‌ها را تا سقف یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کانادا به این صندوق واریز می‌کند که بعد به خانواده‌هایی که به حمایت مالی نیاز دارند پرداخت کند. تاکنون ۶۰۰ هزار دلار کانادا به این صندوق واریز شده است. به گفته الجبرا این کمک‌ها به خانواده‌هایی تعلق می‌گیرد که برای حل مشکلاتشان در درازمدت به حمایت مالی نیاز دارند.

پنج‌شنبه ۲۶ دی / ۱۶ ژانویه وزیران خارجه کانادا، اوکراین، افغانستان، بریتانیا و سوئد در اجلاس چندجانبه‌ای در لندن با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند که به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت کند و به خواست خانواده‌ها احترام بگذارد و پیکر جان‌باختگان را به آن‌ها بازگرداند. آن‌ها همچنین از ایران خواستند تا دسترسی کامل مقامات کنسولی و بازپرسان به پرونده سقوط هواپیما را فراهم سازد و تحقیقات مستقل و معتبر در این‌باره صورت گیرد. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، جمعه ۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه در یک نشست خبری که در اتاوا برگزار شد بر هر دو این موضوعات تاکید کرد. ترودو گفت دولت کانادا به خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ ، ۲۵ هزار دلار امریکا می‌پردازد. نخست‌وزیر کانادا اما تأکید کرد که این مبلغ یک کمک اولیه برای تأمین نیازهای فوری خانواده‌هاست و با غرامتی که ایران می‌بایست به آن‌ها بپردازد کاملاً تفاوت دارد.

چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه، چند ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی، در اثر اصابت دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران منهدم شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا در این فاجعه جان خود را از دست دادند. بیشتر مسافران پرواز ۷۵۲ ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج از کشور بودند که برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کرده بودند. برخی از مسافران این پرواز دانش‌آموختگانی بودند که در ۱۹ دانشگاه کانادا کار و تحصیل می‌کردند. جوان‌ترین مسافر این پرواز فقط یک سال داشت.  جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفت این سانحه از یک فاجعه ملی چیزی کم ندارد و کانادا را به زانو درآورده است.

محمد فقیه، یک تاجر کانادایی مدیریت صندوق مالی حمایت از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی را به عهده گرفته است.

چند ساعت قبل از اعلام این خبر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود که جعبه سیاه هواپیما به عنوان یکی از اجزای اصلی مربوط به تحقیقات سانحه در ایران می‌ماند. ایران اما از نظر فنی امکان بازخوانی حعبه سیاه هواپیما را ندارد. ایران همچنین تابعیت دوگانه جان‌باختگان را هم به رسمیت نمی‌شناسد. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران همزمان با این تحولات گفته است:

«همان طور که اعلام کردیم تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسیم و تاکید کردیم که این قربانیان را ایرانی می‌دانیم و به هر حال طبق قوانین و مقررات داخلی، حق و حقوق آنها را چه آنجایی که به ما مربوط است و چه آنجایی که ممکن است به صاحب هواپیما، جاهای مختلف و بیمه‌هایی که هست، پیگیری خواهیم کرد.»

بیشتر بخوانید:

سازمان هواپیمایی کشوری شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی را تأیید کرد

 

 

Share