Share

کابینه حسان دیاب که از سوی حزب‌الله حمایت می‌شود با مسائل متعدد سیاسی و اقتصادی روبه‌روست. دولت جدید می‌خواهد برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی کمک مالی خارجی دریافت کند و احتمالاً به صندوق بین المللی پول مراجعه خواهد کرد. آمریکا خواهان پیشبرد اصلاحات شده است.

حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان

حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان

کابینه حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان که سه‌شنبه یکم بهمن / ۲۱ ژانویه تشکیل شد با معترضانی مواجه است که خواهان استقلال کامل دولت از جناح‌های سیاسی متداول لبنان هستند. اعتراضات مردمی پس از تشکیل دولت جدید همچنان ادامه دارد.

لبنان با بدترین بحران خود از زمان جنگ داخلی ۱۹۹۰-۱۹۹۵ روبه‌رو است.

رویترز نوشته است کابینه دیاب که توسط حزب‌الله و متحدان مورد حمایت ایران شکل گرفته است با شرایطی مواجه است که در آن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و واشنگتن حزب‌الله را یک گروه تروریستی می‌شناسند و دیگر حاضر نیستند که لبنان را به لحاظ مالی تأمین کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای درباره دولت جدید لبنان، به حزب‌الله اشاره‌ای نکرد اما بر لزوم اصلاحات و مبارزه با فساد تأکید کرد. پمپئو گفت: «قدرت هر دولتی به اقدامات و پاسخگویی آن به خواسته‌های مردم بستگی دارد. مردم لبنان خواستار مسیر جدیدی هستند و تنها دولتی که قادر به اصلاحات ملموس در لبنان باشد می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را بازگردانده و منجر به از سرگیری کمک‌های بین‌المللی به لبنان شود.»

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در نخستین جلسه خود با دولت جدید در روز چهارشنبه بر بازگرداندن اعتماد بین‌المللی تأکید کرد تا راه کمک‌های مالی را باز کند. او همچنین خواهان مهار کاهش ارزش پول ملی کشور و تورم، و همچنین کنترل بانکی شد.

روز چهارشنبه، برخی از معترضان که از تشکیل کابینه جدید ناراضی‌اند، سد امنیتی در نزدیکی پارلمان در مرکز بیروت را شکستند و نیروهای امنیتی با گاز اشک آور و خودروهای آب‌پاش با آن‌ها به مقابله پرداختند.

شرکت‌کنندگان در این اعتراض از زخمی شدن چند تن از معترضان خبر دادند.

روز چهارشنبه با تشکیل کابینه جدید، اوراق قرضه دولتی لبنان به میزان یک سنت افزایش یافت.

دولت لبنان با بدهی معادل تقریباً ۱۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی خود روبه‌روست و در یک کنفرانس بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ کمک مالی بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار دریافت کرد، مشروط به پیشبرد اصلاحاتی که تاکنون نتوانسته است آن‌ها را اجرا کند.

میشل عون روز چهارشنبه به وزیران جدید گفت: «مأموریت شما دقیق است، شما باید اعتماد لبنانی‌ها را به‌دست آورید و برای تحقق اهداف مورد نظر آن‌ها، چه مطالبات حیاتی و چه اوضاع اقتصادی که در نتیجه انباشت مشکلات طی سالیان متمادی وخیم شده، تلاش کنید.»

حسان دیاب گفته است که در نخستین سفر خود به خارج از کشور به کشورهای منطقه خلیج فارس خواهد رفت اما او برای جلب اعتماد سران کشورهای متفق آمریکا در این منطقه با مشکل نگرانی آن‌ها از افزایش نفوذ حزب‌الله لبنان مواجه است.

انجمن بانکداران لبنان روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار دارد کابینه جدید برنامه اقتصادی و مالی روشنی برای پشتیبانی از بانک‌ها ارائه دهد.

حسان دیاب روز گذشته (چهارشنبه) در مورد بحران مالی لبنان گفت: «برنامه و اقدام‌های جدید و متفاوتی در این‌باره وجود خواهد داشت و یک هیئت اقتصادی برای بررسی و حل و فصل مشکلات بانکی و اقتصادی و کاهش قیمت ارز تشکیل خواهد شد.»

غازی وزنی، وزیر دارایی جدید با برجسته کردن چالش‌های پیش رو به رسانه‌های محلی گفت که بعید است ارزش پول لبنان نسبت به دلار آمریکا «در بازار موازی ارز» به آن‌چه قبلاً بود بازگردد.

بیشتر بخوانید:

سرانجام کابینه جدید لبنان تشکیل شد

Share