Share

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا ( TSB) می‌گوید دولت ایران از این شرکت دعوت کرده که در فرایند بازخوانی حعبه سیاه هواپیمای اوکراینی «هر زمان و هر جا» که اتفاق بیفتد مشارکت کند.

جعبه سیاه: بحث بر سر اطلاعاتی است که به ۲۰ ثانیه از پرواز در فاصله بین اصابت موشک اول و دوم سپاه به هواپیما اتفاق افتاد. هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا در تحقیقات شرکت می‌کند

چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه، چند ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی، در اثر اصابت دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران منهدم شد. متخصصانی از نهادهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح همراه با تیم اعزامی از کشور اوکراین تیم بررسی سانحه را تشکیل داده‌اند. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هفته گذشته در یک نشست خبری از ایران خواست جعبه سیاه هواپیما را برای بازخوانی اطلاعات به فرانسه بفرستد. شامگاه پنجشنبه ۲۳ ژانویه/ ۳ بهمن شورای امنیت اوکراین اعلام کرد منتظر تصمیم ایران برای دستیابی به جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده این کشور است و متخصصان ایرانی، کانادایی و فرانسوی احتمال بازبینی این جعبه‌ها را در کی‌یف بررسی کرده‌اند. چند ساعت بعد از اعلام این خبر اما هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا ( TSB) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی همچنان در ایران است و قرار است در این کشور هم اطلاعات آن بازخوانی شود.

ایران از نظر فنی امکان بازخوانی حعبه سیاه هواپیما را ندارد. در دومین گزارشی که سازمان هواپیمایی کشوری منتشر کرده بود گفته شده بود که ایران ارسال جعبه سیاه هواپیما به فرانسه و اوکراین را بررسی می‌کند. اما بعد از مدتی حمید اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که جعبه سیاه هواپیما به عنوان یکی از اجزای اصلی مربوط به تحقیقات سانحه در ایران می‌ماند. این اطلاعات متناقض یا از سردرگمی مسئولان هواپیمایی کشوری نشان دارد و یا اینکه نمایانگر این واقعیت است که آن‌ها مرجع اصلی تصمیم‌گیری نیستند.

هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا ( TSB) مرجع ایمنی حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی در کشور کاناداست. این شرکت مرجع در بیانیه خود اعلام کرده است که هیأت دومی از کارشناسان را برای بازخوانی و بررسی جعبه سیاه هواپیما به ایران اعزام می‌کند. اما هنوز مسئولان ایرانی زمان بررسی جعبه سیاه هواپیما را مشخص نکرده‌اند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد جمهوری اسلامی ایران ممکن است مایل باشد بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای منفجر شده با دو موشک سپاه پاسداران را به تعویق بیندازد. ۲۰ ثانیه بین اصابت موشک اول و موشک دوم فاصله است. اتفاقی که در آن ۲۰ ثانیه افتاد به لحاظ امنینی برای سپاه پاسداران و روشن شدن  آن که مرجع تصمیم‌گیری برای انفجار هواپیما چه کسی بوده است اهمیت دارد. سپاه پاسداران ابتدا درباره انفجار هواپیما در اثر اصابت موشک سامانه پدافند هوایی روسی سکوت کرد و بعد از سه روز که مسئولیت به عهده گرفت، درباره اصابت موشک دوم سکوت کرد و بعد هم امیر علی حاجی‌زاده، مسئولیت انفجار را به عهده یک «بنده خدایی» که اپراتور سامانه بود و امکان ارتباط با فرماندهی سپاه را از دست داده بود گذاشت.

در این فاجعه کم‌سابقه ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا جان خود را از دست دادند. بیشتر مسافران پرواز ۷۵۲ ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج از کشور بودند که برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کرده بودند. برخی از مسافران این پرواز دانش‌آموختگانی بودند که در ۱۹ دانشگاه کانادا کار و تحصیل می‌کردند. هواپیمای منفجر شده از نوع بوئینگ ۷۳۷ ساخت آمریکا بود. به همین سبب یک هیأت آمریکایی هم علاوه بر کارشناسان اوکراینی و کانادایی در تحقیقات این سانحه شرکت دارند. ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، روز گذشته در طی سخنانی در یزد کشته شدن ۱۷۶تن بر اثر شلیک موشک پدافند سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی را در حد «یک حادثه» تخفیف داد که دشمنان به بهانه آن سعی دارند ایران را ناامن جلوه دهند. رئیسی گفت:

«امن‌ترین نقطه دنیا جمهوری اسلامی ایران است و این مسائل [هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی] در جای جای دنیا رخ می‌دهد و ما هم اطلاعات آن را داریم.»

بیشتر بخوانید:

  صندوق حمایت مالی از خانواده‌های جانباختگان هواپیما در کانادا

 

 

 

Share