Share

احمد زاهدی لنگرودی، شاعر، نویسنده و مدیرمسئول نشریه دوزبانه گیلان اؤجا، از پنجم دی ماه در زندان است. پدرش در گفت‌و‌گو با «زمانه» از ناتوانی در پرداخت وثیقه و انتظار برای موافقت با قرار کفالت خبر می‌دهد و درباره آخرین وضعیت این شاعر و نویسنده می‌گوید: «حال عمومی‌اش خوب است اما در شرایط روحی بدی به‌سر می‌برد.»

گفت‌وگوی زمانه با پدر احمد زاهدی لنگرودی را بشنوید:

به گفته آقای زاهدی لنگرودی، پس از بازداشت احمد در مراسم چهلم نوید بهبودی،‌ یکی از کشته‌شدگان آبان ماه، «از مجله‌اش [گیلان اؤجا] کپی گرفتند و در پرونده‌اش گذاشتند و سه اتهام به او زدند: تبلیغ علیه نظام، همکاری با گروهک‌های مخالف نظام و تبانی برای برهم ریختن نظم عمومی.»

به گفته او، نشریه احمد زاهدی لنگرودی هیچ ارتباطی با دلیل دستگیری او ندارد: «نشریه قانونی است و اگر مشکلی دارد باید در دادگاه مطبوعات به آن رسیدگی شود.»

در فهرست نشریات قانونی استان گیلان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام نشریه گیلان اؤجا به مدیرمسئولی و صاحب‌امتیازی احمد زاهدی آمده است.

برای آزادی موقت احمد زاهدی لنگرودی ۱۰۰ میلیون قرار وثیقه صادر کردند اما این زندانی نه توانایی مالی پرداخت آن را دارد و نه تمایل دارد برای جرمی که انجام نداده وثیقه دهد. بنابراین خانواده‌اش تلاش می‌کنند تا با قرار کفالت موقتا پسرشان را آزاد کنند. به گفته پدر احمد زاهدی لنگرودی، پنجم بهمن قرار است مشخص شود که با گذاشتن قرار کفالت موافقت خواهد شد یا خیر.

احمد زاهدی لنگرودی در زندانی کوچک و در بند عمومی کنار زندانیان غیرسیاسی است. او تا به حال یکبار با مادرش ملاقات داشته و امکان ملاقات برایش وجود دارد اما پدر او دیسک کمر دارد و نمی‌تواند به ملاقات پسرش برود.

نیروهای امنیتی احمد زاهدی لنگرودی را پنجم دی ماه در جریان مراسم چهلمین روز کشته شدن نوید بهبودی یکی از جان‌باختگان اعتراضات آبان به همراه ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد زاهدی لنگرودی، هومان تحریری، امیر اسلامی، سارا ظاهر کردار، فهیمه کاملی و آذر جعفری بازداشت کردند.

مزار نوید بهبودی در مهویزان صومعه‌سرا

به گفته خبرگزاری هرانا، با پایان مراحل بازجویی روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه فروغ سمیع‌نیا، جلوه جواهری و ماهرخ روستا به زندان لاکان رشت و کاوه مظفری، احمد زاهدی لنگرودی، هومان تحریری و فراز روشن به زندان ضیابر، واقع در غرب استان گیلان منتقل شدند. نهایتا در روزهای سه‌شنبه ۲۴ دی تا پنج شنبه ۲۶ دی، ماهرخ روستا، فروغ سمیع‌نیا، هومان تحریری، فراز روشن، جلوه جواهری و کاوه مظفری هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.

نوید بهبودی، ۲۳ ساله، مجرد، اصالتاً اهل گیلان و ساکن قلعه حسن خان (شهر قدس تهران) بود و به عنوان مدل مشغول به کار. نوید بهبودی یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات سراسری در قلعه حسن خان تهران در اثر اصابت گلوله به قتل رسید.

پیکر نوید بهبودی پس از تحویل به خانواده به روستای مَهویزان منتقل شد و روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه ۹۸ در قبرستان این روستا به خاک سپرده شد.

مَهویزان روستایی در شمال غربی استان گیلان ایران است. این روستا در حوالی شهر گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه‌سرا گیلان قرار دارد.


در همین زمینه:

بازداشت‌شدگان چهلم نوید بهبودی: وثیقه سنگین، بی‌خبری، عدم دسترسی به وکیل

Share