Share

کمتر از یک ماه به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است. بیش از ۱۶ هزار نفر برای کاندیداتوری انتخابات در سراسر ایران و از احزاب و جریان‌های مختلف ثبت نام کردند، بسیاری نیز توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند. اما از جریان موسوم به «احمدی‌نژادی‌ها» چه خبر؟ گمانه‌زنی‌ها در مورد حضور برخی کاندیداها که در دولت محمود احمدی‌نژاد دارای پست و مقام بودند و یا از حلقه یاران او محسوب می‌شدند، احتمال ارائه لیست مستقل اصول‌گرایان نزدیک به رئیس‌ دولت پیشین جمهوری اسلامی را تقویت کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، به همراه اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی

روزنامه شرق نوشت شنیده‌های سایت دیده‌بان دولت حاکی از آن است که یاران سابق احمدی‌نژاد لیست جداگانه‌ای از ائتلاف اصول‌گرایان ارائه خواهند داد.

در روزهای گذشته لیستی از برخی شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، دانشگاهی و رسانه‌ای با عنوان «لیست مردمی پویش گام دومی دعوت جوانان انقلابی از نیروهای متخصص ولایی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم» منتشر شد. در لیست مذکور نام مدیران ارشد و میانی ۶ سال نخست دولت محمود احمدی‌نژاد و برخی چهره‌های فرهنگی و رسان‌ ای اصول‌گرا دیده می‌شود؛ افرادی همچون: احمد وحیدی به عنوان سرلیست، وحید جلیلی، علی باقری، مهدی محمدی، حسین آبنیکی، فواد ایزدی، یاسر جبرائیلی، محمد صادق کوشکی و محمد هادی زاهدی.

به نوشته روزنامه شرق، در حلقه تصمیم‌گیری این فهرست انتخاباتی افرادی هم چون علی نیکزاد، محمدصابر شاهنوش، شمس‌الدین حسینی و برخی دیگر از چهره‌های اصول‌گرای نزدیک به دولت سابق حضور دارند و قرار است هم‌‌زمان با رونمایی از این لیست، برنامه جامع اقتصادی آنها با شعار «بهار خدمت نزدیک است» نیز رونمایی شود.

این در حالی است که بسیاری از نزدیکان به محمود احمدی‌نژاد، چنین فهرست‌هایی را منتسب به جریان بهار نمی‌دانند و آنها را گمانه‌زنی رسانه‌ای می‌خوانند. وحید هروآبادی، فعال سیاسی نزدیک به جریان بهار، چهارشنبه دوم بهمن در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره ارائه چنین لیست‌هایی گفت:

«انتشار لیستی تحت عنوان “بهار خدمت” فقط گمانه‌زنی رسانه‌هاست، آقای احمدی‌نژاد اگر موضعی داشته باشد، خودش اعلام خواهد کرد و دوستان ما در جریان بهار در حال‌ حاضر هیچ فعالیتی در راستای این که لیست منتشر کنند، ندارند.»

هروآبادی حضور وزرا و اعضای کابینه دولت احمدی‌نژاد در این فهرست را نشانه آن دانست که این لیست هیچ ارتباطی با جریان بهار و احمدی‌نژاد ندارد.

هروآبادی گفت وزرای دولت دهم در روزهای به گفته او سخت به‌ جای حمایت از مشایی و بقایی – دو یار اصلی احمدی‌نژاد – سکوت کردند:

«حتی ۴۳ نفر از آنها هم بیانیه دادند و اعلام برائت کردند، بنابراین هیچ ارتباطی میان آنها و جریان بهار نیست. منتها در شرایط کنونی چون در نظرسنجی‌ها اقبال مردم به آقای احمدی‌نژاد نسبت به سایر جناح‌های سیاسی بیشتر است، می‌خواهند سوءاستفاده کنند».

به گفته وحید هروآبادی برخی از این افراد می‌خواهند به نام جریان بهار فعالیت سیاسی انجام دهند:

«آنها این کار را می‌کنند تا اگر شکست خوردند، بگویند احمدی‌نژاد شکست خورد و اگر هم پیروز شدند، دیگر کاری به احمدی‌نژاد ندارد».

روزنامه شرق در ادامه با طرح این پرسش که آیا این افراد همان «احمدی‌نژادی‌ها» هستند، می‌نویسد گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بود که بهاری‌ها و یاران وفادار مانده به محمود احمدی‌نژاد، قصد ائتلاف با هیچ یک از جناح‌های سیاسی را ندارند، بلکه در تلاشند برای برخی از حوزه‌های انتخابیه به غیر تهران، کاندیدا معرفی نمایند و برای موفقیت در این زمینه بر روی شهرهای کوچک برنامه‌ریزی و تمرکز کرده‌اند.

در ماه های گذشته گمانه‌زنی‌ها درباره حضور جریان موسوم به احمدی‌نژاد‌ها در انتخابات آتی مجلس افزایش یافته بود. عباس امیری‌فر، فعال سیاسی اصول‌گرا و نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، ششم آذر در این‌باره به خبرآنلاین گفته بود:

«بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخابات حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند هم در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد.»

عبدالرضا داوری، مشاور احمدی‌نژاد تنها چهره‌ای بود که رسما از جریان بهار، و در غیبت دو بار اصلی و نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، یعنی اسنفدیار رحیم مشایی و حمید بقایی، برای انتخابات مجلس نامزد شده بود، اما شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد. این در حالی بود که همان زمان شایعه کاندیداتوری شخص محمود احمدی‌نژاد نیز مطرخ شده بود.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

  • زمان‌بندی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ــ ۱۳۹۸

برای بزرگ شدن اینفوگرافیک بر روی آن کلیک کنید


در همین زمینه:

انتخابات مجلس: انتقاد واعظی از «ذهنیت‌های خراب» علیه روحانی

Share