Share

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ضمن دفاع از چندهمسری و ازدواج موقت گفت اگر استادی سکولار در بخش علوم انسانی ضمن تدریس، نظر شخصی بدهد و جنبه سیاسی نداشته باشد، گناهی نیست.

 

علی مطهری، امروز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در گفت‌وگو با تارنمای خبرآنلاین، در مورد ازدواج مجدد اظهارنظر کرد و آن را در مواردی "موفق" دانست که هر سه طرف یعنی مرد، همسر اول و همسر دوم "از سطح خوبی از معارف اسلامی" برخوردار باشند.

 

وی با بیان اینکه معمولاً در بیشتر جوامع، تعداد زنان آماده ازدواج از مردان آماده ازدواج به خاطر "مرگ‌ومیر بیشتر مردان و مقاوم بودن زنان در برابر بیماری‌ها" بیشتر است گفت: "تعدادی از زنان بدون شوهر باقی می‌مانند و طبیعی است مشکلاتی برای جامعه به‌وجود می‌آورند."

 

مطهری گفت رد چندهمسری به معنای "رضایت به رواج فحشا" است و تأکید کرد: "معمولأ زنان بیوه موافق این حکم هستند و زنان شوهردار مخالف، و این درست نیست."

 

این نماینده محافظه‌کارمجلس ادامه داد: "اگر کسی در شرایطی باشد که به گناه می‌افتد و دچار فشار روحی و روانی می‌شود چنانچه امکان ازدواج دائم نیست، اسلام نگفته به خودت فشار بیاور، بلکه راه حل ازدواج موقت را پیش پای او گذاشته است."

 

علی مطهری: برتراند راسل هم با نام ازدواج آزمایشی در غرب شبیه این را مطرح کرد و مورد تمجید روشنفکران قرار گرفت اما وقتی اسلام همان را می‌گوید، مخالفت می‌شود

وی در توضیح این مطلب گفت: "برتراند راسل هم با نام ازدواج آزمایشی در غرب شبیه این را مطرح کرد و مورد تمجید روشنفکران قرار گرفت اما وقتی اسلام همان را می‌گوید، مخالفت می‌شود."

 

به گفته مطهری، "اگر بین برخی دختر و پسرها دوستی‌هایی هست و پدر و مادر آنها هم اطلاع دارند، ضروری است آن را در قالب ازدواج موقت قرار دهند و اگر لازم است، ثبت کنند تا ارتباطات به صورت گناه نباشد."

 

نماینده مردم تهران در مجلس افزود:" متأسفانه برخی خانواده‌ها ارتباط نامشروع را بر ازدواج موقت ترجیح می‌دهند. یعنی اگر یک مردی معشوقه‌هایی داشته باشد اشکالی ندارد اما اگر چند همسر داشته یا ازدواج موقت کرده باشد همه او را نکوهش می‌کنند."

 

علی مطهری یکی از موافقان چندهمسری است که سال گذشته با حذف ماده ٢٣ لایحه حمایت از خانواده در مجلس مخالفت کرده بود.

 

وی در سخنان خود بارها از ازدواج موقت جوانان دفاع کرده و آن را راه حلی برای جلوگیری از دوستی بین دختران و پسران حتی در حد صحبت کردن و معاشرت عادی دانسته است.

 

علی مطهری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت این اقدام "اگر درست و در جای خود انجام شود امر مثبتی است".

 

وی تفکیک جنسیتی را در درجه نخست، تأسیس دانشگاههای دخترانه دانست و افزود "امروز در آمریکا هم از دانشگاه‌های دخترانه استقبال شده است" و "بسیاری از خانواده‌ها مایلند که دخترشان در دانشگاه دخترانه تحصیل کند".

 

مطهری همچنین پیرامون سخنان اخیر کامران دانشجو وزیر علوم ایران در مورد اخراج استادان سکولار گفت: "در بخش علوم انسانی استاد [سکولار] اگر در ضمن تدریس، نظر شخصی بدهد طوری که بحث جنبه فکری و نه سیاسی داشته باشد، گناهی نیست. فضای علمی دانشگاه را نباید بست."

 

وی با بیان اینکه "اگر مقصود وزیر علوم این بوده که اساتید سکولار باید به‌طور مطلق اخراج شوند، حرف درستی نیست"، افزود: "حکم یک استاد سکولار در دانشکده مهندسی با دانشکده علوم انسانی متفاوت است. آن طور که من فهمیدم، منظور وزیر همان دسته اول است."

 

این نماینده محافظه‌کار مجلس به مرتضی مطهری پدر خود اشاره کرد و گفت پدرش در آستانه پیروزی انقلاب اعلام کرده بود که حتی در دانشکده الهیات، استاد معتقد به مارکسیسم باید باشد و به او اجازه تدریس چند واحد مارکسیسم نیز بدهند اما در مقابل، پاسخ او نیز داده شود.

 

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران روز گذشته در این زمینه گفته بود:"اگر استادی سکولار باشد و تنها به صورت علم صرف، اقدام به تدریس کند مشکلی وجود ندارد اما اگر در دانشگاه به‌ویژه در علوم انسانی ترویج سکولاریسم کند موظفیم که جلوی او را بگیریم."

 

Share