Share

یک ویدئو منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، عباس تبریزیان، روحانی مبلغ «طب اسلامی»‌ را در حال آتش‌زدن یک کتاب مرجع پزشکی نشان می‌دهد. این ویدئو با واکنش گسترده روبرو شده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت در سخنانی از «سکوت مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضائی» درباره رفتار مدعیان طب اسلامی انتقاد کرد.

در ویدئوی بالا، عباس تبریزیان کتاب «اصول طب داخلی هاریسون»،‌ یکی از کتاب‌های مشهور در زمینه پزشکی داخلی را آتش می‌زند.

کتاب دو جلدی اصول طب داخلی هاریسون ۱۹۵۰ در ایالات متحده منتشر شد و اکنون به چاپ بیستم رسیده است.

این ویدئو با واکنش گسترده همراه بود. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را «بازگشت به قرون وسطی» توصیف کردند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این کتاب‌سوزان گفت:

« آنچه مایه تأسف است فقط خالی بودن دست این گروه جاهل و پرمدعا از نقد علمی نیست، بلکه سکوت و عدم برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتارهای نابهنجار به نام اسلام و ایران است.»

رئیسی هشدار داد که این اتفاق «نادر و عجیب»‌ نیست و به یک «رویه» بدل شده است:

«از دخالت جاهلانه در درمان صدها بیمار مبتلا به سرطان و بیماری‌های مزمن تا توصیه به خوردن نمک در هنگامه پویش ملی کنترل فشار خون از تریبون صدا و سیما، خط نفوذی برای به تاراج بردن ایمان و اعتماد آحاد ملت مسلمان ایران و ضربه زدن به شأن و جایگاه روحانیت شکل گرفته است.»

عباس تبریزیان روحانی‌ای است که خود را «پدر طب اسلامی»‌ می‌خواند. در ویکی‌نور مربوط به روحانیون شیعه ایرانی، تبریزیان زاده نجف، «محقق طب اسلامی»‌ و «آیت‌الله» خوانده شده است.

عباس تبریزیان از مروجان اصلی طب اسلامی علاوه بر ویزیت، دارو نیز تجویز می‌کند

طب اسلامی مورد اشاره تبریزیان و دیگر مروجان آن با خرافه گره خورده است. تبریزیان برای درمان بیماری‌ها به شیوه طب اسلامی داروهایی نیز تجویز می‌کند که نه تنها بی‌فایده‌اند،‌ بلکه مصرف آنها می‌توانند برای سلامتی خطرناک باشند.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز در واکنش به کتاب‌سوزان تبریزیان در توییتر خود نوشت:

«جاهلی به نام عباس تبریزیان به شیوه اسلاف اموی خود، قتیبه بن سهل باهلی و امثال محمود غزنوی، قوم مغول و تاتار، احمد کسروی و دیگر قشریون و داعشیان تاریخ، درس‌نامه هاریسون را آتش زده است. غافل از آن‌که حتی در قیاس با آن اسطوره‌های بلاهت نیز: ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست.»

طب اسلامی از چندین سال پیش رواج یافته بود. شهریور ۱۳۹۶ وزارت بهداشت برای کنترل و مقابله با آن از مدیریت حوزه علمیه درخواست کمک کرد.

همان زمان محمود خدادوست، مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت دراین‌باره گفت:

«کارگروه نظام سلامت در اسلام در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، پس از بررسی کارشناسی طب ایرانی و مشورت با مراجع دینی و حدیث‌شناسان به این نتیجه رسید که موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.»

این مقام ارشد وزارت بهداشت نسبت به عواقب استفاده از داروهای طب اسلامی نیز هشدار داده بود:

«می‌توان از ظرفیت اسلام برای توسعه ابعاد معنوی انسان کمک گرفت اما این موضوع غیر از آن است که ما به نام و سوءاستفاده از دین به مردم داروی امام کاظم (ع)، بخور حضرت مریم (س) و داروی امام رضا (ع) تجویز کنیم؛ این کار به معنی مداخله جسمانی است.»


بیشتر بخوانید:

سرانجامِ “ابن‌سینا”ی حوزه علمیه قم و یک عضو دیگر عضو شورای خبرگان طب اسلامی

Share