Share

منوچهر بختیاری و برادرش آصف بختیاری، پدر و عموی پویا بختیاری، از جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه که در آستانه چهلمین روز مرگ او بازداشت شده بودند، شامگاه چهارشنبه دوم بهمن ماه، پس از یک ماه بازداشت آزاد شدند.

پویا بختیاری به همراه پدرش منوچهر بختیاری

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری هم در روز دوم دی ماه و سه روز پیش از برگزاری مراسم چهلم فرزندشان همراه عده‌ای دیگر از اعضای خانواده، در منزل شخصی خود در کرج توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود که در تاریخ ۱۷ دی ماه آزاد شده بود. بهمن صادقی نو، یکی از بستگان نزدیک خانواده بختیاری گفته است که مأموران وزارت اطلاعات از مادر، خواهر و عمه پویا بختیاری خواسته‌اند هیچ‌گونه گفت‌وگویی با رسانه‌ها انجام ندهند.

هنوز روشن نیست که پدر و عموی پویا بختیاری در کدام بازداشتگاه در حبس بوده‌اند و دقیقا با چه اتهام یا اتهام‌هایی روبه‌رو شده‌اند و آیا اتهامی به آن‌ها تفهیم شده است یا نه.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اما دستگیری والدین پویا بختیاری در دوم دی ماه را در راستای جلوگیری از تداوم پروژه کشته‌سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم عنوان کرد و در همین راستا اعلام کرد علت بازداشت والدین پویا بختیاری، اصرار این خانواده بر اقدامات ساختار‌شکنانه بوده است.

منوچهر بختیاری، پیش از بازداشت خود روز ۳۰ آذر ماه به رسانه‌ها اعلام کرده بود که از سوی وزارت اطلاعات احضار شده و حدود سه ساعت تحت بازجویی قرار داشته است.

او پس از این بازجویی اعلام کرد مأموران امنیتی از او خواسته‌اند تا به دلیل نبود امنیت لازم در بهشت سکینه کرج از برگزاری مراسم چهلم فرزندشان صرف‌نظر کنند.

خانواده پویا بختیاری با انتشار فراخوانی از مردم خواسته بودند تا روز پنجم دی ماه ۹۸ در مراسم چهلم فرزندشان شرکت کنند.

پس از اعلام ناگهانی افزایش سه برابری قیمت بنزین و در پی آن شکل گیری اعتراضات سراسری در آبان ماه امسال، تاکنون چندین هزار نفر از شهروندان اعم از روزنامه‌نگاران، دانشجویان، معلمان، کارگران و دیگر اقشار جامعه تنها به دلیل اعلام مخالفت با سیاست‌های دولت زندانی شده‌اند.

بازداشت گسترده شهروندان از سوی نهادهای امنیتی پس از فروکش کردن اعتراضات سراسری آبان ماه نیز ادامه یافته است.

گزارش‌های رسیده از منابع حقوق بشری از تداوم بازداشت‌ها در روزهای پس از اعتراضات آبان و تأیید بازداشت ده‌ها تن از شهروندانی خبر می‌دهد که در مراسم چهلم جان‌باختگان آبان ماه در شهرهای تهران، کرج، شیراز، بهبهان، تبریز، ماهشهر، جوانرود، قلعه حسن خان و دیگر مناطق و شهرهای ایران شرکت کرده بودند.

در مراسم چهلم پویا بختیاری، یکی از شهروندانی که در روز ۲۵ آبان ماه در مهرشهر کرج هدف گلوله مأمورین امنیتی قرار گرفت و جان باخت، تعدادی از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران که برای شرکت در این مراسم در بهشت سکینه کرج گرد هم آمده بودند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

نیروهای یگان ویژه برای بازداشت و کنترل شرکت کنندگان در این مراسم از هلیکوپتر و ماشین آبپاش استفاده کرده بودند.


  • در همین زمینه
Share