Share

شامگاه جمعه ۲۴ ژانویه/ ۴ بهمن، ساعت ۲۰:۵۵ به وقت محلی، زلزله‌ای به بزرگی ۶.۸ در مقیاس ریشتر در شهرستان سیویرجه در استان الازیغ، این منطقه و نواحی شرقی ترکیه را لرزاند.

زلزله در ترکیه

به گزارش روزنامه حریت چاپ آنکارا، شمار تلفات انسانی این زمین لرزه تا زمان انتشار این خبر ۲۰ کشته و هزار و ۱۵ زخمی گزارش شده است.

رجب طیب اردوغان در واکنش به وقوع زلزله در شرق ترکیه در حساب کاربری توئیتر خود از صدور دستور اعزام وزیر محیط زیست، وزیر کشور و همچنین وزیر بهداشت به استان الازیغ خبر داد و نوشت:

«ما با تمام نهادها به ویژه آفاد [مرکز مدیریت حوادث غیر مترقبه] و هلال احمر، در کنار ملت خود ایستاده‌ایم.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از تمامی نهادهای دولتی مربوطه خواست تا اقدامات لازم را با تضمین امنیت شهروندان به اجرا درآورند.

بر اساس اطلاعیه‌ای که بامداد شنبه ۲۵ ژانویه/ ۵ بهمن ماه از سوی مرکز مدیریت حوادث غیر مترقبه (آفاد) در ترکیه منتشر شده، به شهروندان مناطق زلزله‌زده اطمینان داده شده است که خطر و مشکلی در مورد نشت گاز و خطوط انتقال برق وجود ندارد.

این اطلاعیه در ادامه با اشاره به قطعی کوتاهی که در شبکه اینترنت و خطوط تلفن در استان الازیغ در پی وقوع زلزله رخ داده، نوشته است که همه مشکلات برطرف شده و اکنون ارتباط شهروندان در این استان کاملا برقرار است.

کمال قلیچ‌دار اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق به عنوان اصلی‌ترین رقیب حزب حاکم ترکیه نیز در حساب کاربری خود به خانواده‌های کشته شدگان در زلزله تسلیت گفته است.

سلیمان سویلو، وزیر داخله (کشور) ترکیه اما در مصاحبه‌ تلویزیونی خود به دنبال وقوع این زلزله از آماده‌باش ارتش ترکیه برای کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده خبر داده و در ادامه با اشاره تلویحی به مخالفان دولت گفته است:

«تمامی اقدامات علیه کسانی که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به انتشار فیلم‌ها و مطالب تحریک کننده در خصوص زلزله مشغول هستند، انجام خواهد شد.»

بر اساس آخرین اطلاعیه آفاد، تمامی کمک‌های بشردوستانه تنها از طریق این مرکز دریافت و توزیع خواهد شد.

Share