Share

شامگاه گذشته برای نخستین بار بعد از قتل قاسم سلیمانی در عراق، سه راکت به منطقه سبز بغداد شلیک شد. یکی از راکت‌ها به سالن غذاخوری کارکنان سفارت آمریکا اصابت کرد. وزارت خارجه آمریکا از دولت عراق خواست از اماکن آمریکایی در این کشور محافظت کند.

سفارت آمریکا در بغداد (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری فرانسه ساختمان سفارت آمریکا در منطقه حفاظت‌شده بغداد شامگاه یکشنبه ۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن مجدداً هدف حمله راکتی قرار گرفت. سه راکت به سمت سفارتخانه آمریکا شلیک شد و یکی از راکت‌ها به سالن غذاخوری کارکنان اصابت کرد. این نخستین بار نیست که سفارت آمریکا هدف حملات راکتی قرار می‌گیرد اما برای اولین بار است که راکتی به خود ساختمان اصابت می‌کند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی و مسئول پیشبرد امور و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با انتشار بیانیه‌هایی این حمله را محکوم کردند. عادل عبدالمهدی نوشت:

«ما چنین اقدامات خارج از قانون را رد و محکوم می‌کنیم. چنین رفتارهای شخصی و غیرمسئولانه‌ای باعث می‌شود تا عراق تاوان پیامدهای خطرناک آن را پس دهد و به منافع ما ضرر وارد شود.»

 وزارت خارجه آمریکا صبح دوشنبه ۲۷ ژانویه/ ۷ دی در بیانیه‌ای اعلام کرد وضعیت امنیتی عراق همچنان وخیم است و گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران تهدید باقی مانده‌اند. لذا ایالات متحده آمریکا هوشیار است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در این بیانیه اعلام کرد که از سپتامبر ۲۰۱۹ / مهر ۹۸ تاکنون ایران و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن کشور ۱۴ بار به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کرده‌اند. وزارت خارجه آمریکا از دولت عراق خواست به وظایف خود در تأمین امنیت مکان‌های دیپلماتیک در این کشور عمل کند.

با حمله شامگاه گذشته به سفارت آمریکا مجموعه عواملی که به ترور قاسم سلیمانی، انجامید تکرار می‌شود. پیش از قتل قاسم سلیمانی، نیروهای آمریکایی یکشنبه ۸ دی / ۲۹ دسامبر در تلافی کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی توسط راکتی که از یک پایگاه نظامی عراق پرتاب شده بود، به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه حمله هوایی کرد. در جریان این حملات دست‌کم ۲۷ نفر از شبه‌نظامیان از جمله ابوعلی الخزعلی فرمانده تیپ ۴۵ الحشد الشعبی کشته و ۵۱ نفر زخمی شدند. در پی این حملات هزاران معترض و شبه‌نظامی خشمگین سه‌شنبه ۱۰ دی / ۳۱ دسامبر در برابر سفارت ایالات متحده در بغداد گرد آمدند و سپس به آن حمله کردند. به دنبال این حمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری ایران را مسئول حمله به سفارت دانست و از دولت عراق خواست تا از نیروهایش برای محافظت از سفارت استفاده کند. رهبر جمهوری اسلامی سپس در طی سخنانی گفت: دولت ترامپ «غلط می‌کند» این مسائل را از چشم ایران می‌بیند.

پارلمان عراق بعد از قتل قاسم سلیمانی در خاک آن کشور با صدور قطعنامه‌ای خواهان اخراج سربازان آمریکایی از عراق شد. جمعه گذشته هزاران نفر از عراقی‌ها در شهرهای مختلف این کشور برای اجرای این قطعنامه راهپیمایی کردند.

بیشتر بخوانید:

Share