Share

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا خواهان ایراد شهادت علیه رئیس جمهوری در سنای آمریکاست. اکثریت جمهوری‌خواهان اما از دعوت او به سنا پرهیز دارند. نیویورک‌تایمز بخشی از دست‌نویس کتاب بولتون را منتشر کرده است. ترامپ می‌گوید اظهارات بولتون در این کتاب که ممکن است سرنوشت استیضاح او در سنا را به مجرای دیگری بیندازد برای بازارگرمی است.

دونالد ترامپ و جان بولتون، رئیس جمهوری آمریکا و مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«من هرگز به جان بولتون نگفتم که کمک نظامی به اوکراین به موضوع تحقیقات (اوکراین) از دموکرات‌ها از قبیل بایدن‌ها بستگی دارد. واقعیت آن است که او هرگز درباره این موضوع زمانی که من علناً او را اخراج کردم، شکایتی نداشت. اگر جان بولتون این را گفته، فقط به خاطر این بوده که کتابش را بفروشد.»

نیویورک تایمز با استناد به بخشی از دست‌نویس کتاب بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا نوشته است که ترامپ به بولتون دستور داده بود کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را تا زمانی که کی‌یف تحقیقات درباره جو بایدن و فرزند او را آغاز نکرده به تعلیق درآورد. سنای آمریکا این هفته درباره دعوت از بولتون برای شهادت علیه ترامپ در پرونده استیضاح رئیس جمهوری تصمیم می‌گیرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا به اتهام فشار به دولت اوکراین برای پیشبرد تحقیقات قضایی در مورد فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری، با دو اتهام «سوء استفاده از اختیارات» و «ممانعت از پیشبرد تحقیقات» روبرو شده است. هفته گذشته سنای آمریکا روند برگزاری استیضاح را که مانند جلسات محاکمه برگزار می‌شود مشخص کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیام دومی در توییتر نوشت:

«انتشار متن تماس‌های تلفنی من با رئیس‌جمهور زلنسکی همه آن چیزی است که به عنوان شواهد ضروری هستند به علاوه آنکه خود رئیس‌جمهور زلنسکی و وزیر خارجه اوکراین هم گفتند که هیچ فشاری   نبوده و هیچ مشکلی وجود نداشته است.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس در پیام سومی خاطرنشان کرد که کمک نظامی به اوکراین را بسیار زودتر از جدول زمانی از پیش مقرر، از تعلیق درآورده است.

دونالد ترامپ سه‌شنبه ۱۹ شهریور/۱۰ اوت با انتشار دو پیام متوالی در توییتر از اخراج جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خبر داد. علاوه بر اختلاف نظر بر سر ایران، اختلاف بین رئیس جمهوری آمریکا با مشاور ملی‌اش بر سر افغانستان و کره شمالی و همچنین اختلافات شخصی بولتون با پمپئو سرانجام به برکناری او انجامید. برخی رسانه‌ها اکنون ادعا می‌کنند اختلاف ترامپ با بولتون درباره کمک نظامی به اوکراین هم در اخراج او بی‌تأثیر نبوده است.

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این تحولات اعلام کرد که ترامپ در جریان روند تحقیقات استیضاح در کنگره مانع از شرکت جان بولتون در جلسات استماع مجلس نمایندگان شده بود. شیف در تویبتر می‌نویسد: اکنون می‌دانیم دلیل آن چه بود.

بیشتر بخوانید:

مجلس سنای آمریکا نحوه برگزاری استیضاح ترامپ را تعیین کرد

 

 

Share