Share

یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات سراسری آبان ماه که در خلال روزهای اوج‌گیری اعتراضات در اصفهان هدف گلوله مأموران امنیتی قرار گرفته بود، بیش از سه هفته پیش و پس از حدود ۵۰ روز در بیمارستان جان سپرده است.

آگهی ترحیم و تدفین رضا عباسی

رضا عباسی فرزند فریدون، اهل روستای عرب فامور از توابع شهرستان کازرون پس از گذشت نزدیک به دو ماه بر اثر عفونت ناشی از زخم گلوله در بیمارستان جان سپرد و پیکر او در روستای زادگاهش، بدون برگزاری مراسم تدفین و با حضور مأموران امنیتی به خاک سپرده شد.

یک منبع نزدیک به خانواده رضا عباسی به زمانه گفت که این شهروند متأهل و پدر یک دختر هشت ماهه بوده و در روزهای اعتراضات سراسری برای تهیه داروی فرزندش در شهر اصفهان به سر می‌برد.

رضا عباسی پس از اصابت گلوله به بدنش به بیمارستانی در اصفهان منتقل شد و پس از یک ماه به بیمارستانی در شهرستان کازرون انتقال یافت. این شهروند کازرونی بیش از سه هفته پیش بر اثر شدت یافتن عفونت زخم‌هایش جان سپرد.

 ۲۴ آبان ‌سال جاری پس از اعلام افزایش سه برابری قیمت بنزین از سوی دولت، عده زیادی از شهروندان معترض به گرانی و فساد دولتی در ۲۸ استان و بیش از ۱۰۰ شهر ایران به خیابان‌ها آمدند.

مأموران امنیتی اما به دستور مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی اقدام به سرکوب خشونت آمیز معترضان در سراسر ایران کردند.

بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری و رسانه‌ها، آمار جان‌باختگان این اعتراضات به بیش از هزار و ۵۰۰ تن می‌رسد. همچنین به گفته حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، تا  ۵ آذر مأموران امنیتی بیش از هفت هزار شهروند معترض را بازداشت کردند. به دلیل عدم اطلاع‌رسانی شفاف مقامات امنیتی و قضایی، از تعداد دقیق و همچنین سرنوشت بسیاری از بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

بسیاری از خانواده‌های کشته‌شدگان در هفته‌های اخیر تحت فشار نهادهای امنیتی بوده‌اند و در مواردی به آنها اجازه برگزاری مراسم سوگواری داده نشده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۳ آذر ماه در پاسخ به گزارش ارائه شده از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پیرامون نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومان اعتراضات سراسری آبان ماه، اعلام کرد که شهروندان عادی که در اعتراضات کشته شده‌اند «شهید» محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند.

پس از صدور این دستور خامنه‌ای، صدا و سیما و دیگر رسانه‌های دولتی شروع به مصادره نام جان‌باختگانی کردند که هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند.

با وجود مخالفت بسیاری از خانواده‌های کشته شدگان برای ثبت‌نام نشدن در بنیاد شهید، مأموران امنیتی بالاجبار برخی از شهروندان معترض فوت شده را در ردیف شهدای حکومتی قرار داده‌اند.


  • در همین زمینه
Share