Share

مردان مسلح ناشناس به میدان تجمع معترضان در شهر ناصریه عراق حمله کردند و ضمن آتش زدن چادرهای معترضان یک نفر را کشتند. معترضان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

اعتراضات در عراق ـ عکس از آرشیو

اعتراضات در عراق ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مردان مسلح دوشنبه ۷ بهمن / ۲۷ ژانویه در میدان حبوبی شهر ناصریه، واقع در جنوب عراق چادرهای معترضان را به آتش کشیدند. آن‌ها همچنین با گشودن آتش به روی معترضان یک نفر از معترضان را کشته و چهار نفر را زخمی کردند.

ساعاتی بعد معترضان بار دیگر در خیابان‌ها گرد آمدند و دو پل اصلی ناصریه را بستند.

در شهر نجف نیز شب گذشته افراد ناشناس چادرهای مرکز تجمع معترضان در این شهر را به آتش کشیدند.

این روش جدید حمله به معترضان در شهرهای مختلف عراق است. افراد ناشناس با خودرو به محل تجمع آن‌ها نزدیک می‌شوند و به روی آن‌ها شلیک می‌کنند یا چادرهای محل تجمع آن‌ها را به آتش می‌کشند و می‌گریزند.

عراق از یکم اکتبر گذشته شاهد جنبش اعتراضی علیه حکومتگران و فساد گسترده در کشور است. بیشتر شرکت‌کنندگان در این جنبش را جوانان تشکیل می‌دهند. آن‌ها نگران آینده خود و بیکاری در کشور هستند. آن‌ها همچنین خواهان تشکیل دولتی مستقل از جناح‌های حکومتی هستند.

این جنبش پس از ترور قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی بغداد برای چند روز متوقف شد اما دوباره از یک هفته پیش از سر گرفته شده است. در این یک هفته ۲۱ نفر از معترضان کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند. از آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تاکنون بیش از ۴۸۰ نفر کشته شده‌اند که بیشتر آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دهند.

روز جمعه، پس از آن‌که مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه حمایت خود را تقریباً از معترضان پس گرفت نیروهای امنیتی شروع به ورود به اردوگاه‌های اصلی تظاهرکنندگان کردند.

این تصمیم مقتدی صدر ترس و نگرانی برخی‌ها از آغاز سرکوب نیروهای حکومتی را موجب شده است. با این حال، این تصمیم مانعی برای تجمع هزاران جوان در روز یکشنبه ۶ بهمن / ۲۶ ژانویه در شهرهای بزرگ نشد.

مقتدی صدر جمعه گذشته هزاران نفر از هواداران خود را بسیج کرد تا خواستار خروج پنج هزار و ۲۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در عراق شوند.

شامگاه یکشنبه سفارت آمریکا در بغداد بار دیگر هدف حمله راکتی قرار گرفت. سه راکت به سمت این سفارتخانه شلیک شد و یکی از راکت‌ها به سالن غذاخوری کارکنان اصابت کرد. یک نفر در جریان این حمله زخمی شد.

مانند سایر حملات قبلی علیه آمریکا در این کشور، مسئولیت حمله روز یکشنبه به سفارت آمریکا را هم هیچ گروهی برعهده نگرفت اما واشنگتن بارها شبه‌نظامیان طرفدار ایران را متهم کرده است.

بیشتر بخوانید:

نخستین حمله به سفارت آمریکا در بغداد بعد از قتل قاسم سلیمانی

Share