Share

یک هواپیمای مسافربری ۷ بهمن/ ۲۷ ژانویه در ولایت غزنی افغانستان، در منطقه‌ای که تحت کنترل طالبان است سقوط کرد. ابتدا برخی مقام‌های دولت افغانستان اعلام کرده بودند که هواپیما به شرکت هواپیمایی آریانای افغانستان تعلق دارد، این شرکت اما در بیانیه‌ای این خبر را تکذیب کرد. در این فاصله طالبان مسئولیت سرنگونی این هواپیما را به عهده گرفت. وزارت دفاع آمریکا سقوط هواپیمای نظامی این کشور در افغانستان را تأیید، اما هدف قرار گرفتن این هواپیما را تکذیب کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار پیامی در توییتر ادعا کرد که این گروه مسئول ساقط کردن هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی است:

 «بعد از چاشت امروز در منطقه سدوخیل ولسوالی دهیک ولایت غزنی یک پروند طیاره مخصوص اشغالگران امریکایی که بخاطر اجرای ماموریت استخباراتی در منطقه پرواز داشت سقوط داده شد. در این دست آورد طیاره با همه عمله و سرنشینان آن که شامل افسران مهم استخبارات امریکا (CIA) بود از بین برده شدند.»

طالبان در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی از لاشه یک هواپیمای نظامی ارتش آمریکا منتشر کرده است. به گزارش آسوشیتدپرس یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد که ارتش آمریکا در حال بررسی این سانحه است.

یک سخنگوی ارتش امریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«در حالی‌که دلایل سقوط هواپیما بررسی می‌شود، آشکار است که هواپیما با آتش دشمن ساقط نشده.»

مقانات دولت افغانستان به رویترز گفته‌اند که نیروهای محلی بقایای هواپیما را در ارتفاعلاتی که تحت کنترل طالبان است شناسایی کرده‌اند. به گفته یک منبع آگاه این هواپیما فقط پنج سرنشین داشت.

مقامات دولت افغانستان اعلام کرده‌اند که هواپیمای یاد شده از هرات به طرف غزنی در حال حرکت بود که سقوط کرد.

یک مقام دولت افغانستان در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی بی اس» از کشته‌شدن تمام سرنشینان هواپیمای سرنگون شده خبر داد و گفت میزان تخریب به حدی است که تشخیص پیکرهای قربانیان از یکدیگر ممکن نیست.

وحید پیمان، سردبیر خبرگزاری هشت صبح در افغانستان در گفت‌وگو با رادیو زمانه به تندی از عملکرد دولت افغانستان در اطلاع‌رسانی بابت این حادثه انتقاد کرد و با تأیید عدم تعلق هواپیما به شرکت آریانا گفت دولت افغانستان در اعلام خبر سقوط هواپیما در منطقه غزنی عجله کرده است و باید در برابر این عمل غیر مسئولانه خود پاسخگو باشد. به گفته سردبیر روزنامه هشت صبح کابل، سه ساعت پس از اعلام سقوط هواپیما همچنان دستگاه‌های ردیاب هوایی کشور قادر به رد یا تایید این خبر نبوده‌اند.

به گفته پیمان، ساختار ردیابی هوایی سازمان هوایی افغانستان به طور باید و شاید کارآمد نیست و نیاز به بروزرسانی دارد.

 سردبیر هشت صبح افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است طالبان به عمد اطلاعات غلط در اختیار دولت قرار داده باشد گفت:

«حتی اگر چنین باشد و حتی اگر شاهدان عینی اطلاعات ناروشن داده باشند، دولت باید دارای ساختار دقیق و روشن ردیابی هوایی داشته باشد تا بتواند امنیت شهروندان و مسافران را تامین کند.»

این گفت‌و‌گو را در زیر بشنوید:

پانویس:

این گزارش دو بار در طی روز با اطلاعات تازه به روز شد


در همین زمینه:

سقوط یک هواپیمای مسافربری در ولایت غزنی افغانستان

Share