Share

محمود عباس مذاکره درباره طرح دولت آمریکا برای صلح در خاورمیانه را رد کرده و گفته است این طرح به سود اسرائیل است. در آستانه ارائه این طرح در دیدار ترامپ با نتانیاهو و بنی گانتس، فلسطینی‌ها جامعه بین‌المللی را فراخواندند تا این طرح را بایکوت کند.

ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت شناخت، ۲۵ مارس ۲۰۱۹ ــ عکس: Brendan Smialowski / AFP

ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت شناخت، ۲۵ مارس ۲۰۱۹ ــ عکس: Brendan Smialowski / AFP

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه شب ۷ بهمن / ۲۷ ژانویه «دوست» خود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین بنی گانتس، رهبر اپوزیسیون اسرائیل را در واشنگتن به حضور خواهد پذیرفت و در ساعات آتی طرح صلح خاورمیانه خود را که به «طرح معامله قرن» مشهور است، معرفی خواهد کرد.

به‌گفته فلسطینی‌ها، «طرح معامله قرن» قابل قبول نیست زیرا بیت‌المقدس (اورشلیم) را به‌عنوان تنها پایتخت اسرائیل، و شهرک‌های کرانه باختری اشغالی و دره اردن را به‌عنوان سرزمین اسرائیل به‌رسمیت می‌شناسد و ۳۰ درصد از منطقه کشاورزی و استراتژیک کرانه باختری اشغالی به خاک اسرائیل ملحق می‌کند.

امروز (دوشنبه) آریه دری، وزیر کشور اسرائیل به‌منظور حمایت از الحاق سریع دره اردن به خاک اسرائیل به کرانه باختری رفت. دری گفت: «امیدواریم فردا بتوانیم به همه بگوییم که این سرزمین ماست (…) ما آماده‌سازی برای الحاق را آغاز کرده‌ایم.»

فلسطینی‌ها که به واشنگتن دعوت نشده‌اند طرح ترامپ را رد کرده‌اند. مقام‌های بلندپایه فلسطینی روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که دولت آمریکا و شخص ترامپ در ماه‌های اخیر تلاش کرده بودند که با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، به‌ویژه از طریق اشخاص ثالث، تماس بگیرند اما عباس حاضر به این کار نشد.

یکی از مقام‌های فلسطینی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: «تا زمانی که آن‌ها راه حل دو کشور و وجود کشور فلسطین در کنار اسرائیل را به‌رسمیت نشناسند، مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها وجود نخواهد داشت.»

مقام‌های فلسطینی پس از به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ رابطه خود با دولت ترامپ را قطع کردند. آن‌ها امیدوار بودند که بخش شرقی بیت‌المقدس (اورشلیم) را پایتخت فلسطین اعلام کنند.

فلسطینی‌ها پیش از این در نشست منامه بحرین درباره جنبه‌های اقتصادی طرح صلح خاورمیانه ترامپ نیز شرکت نکرده بودند.

کاخ سفید پیشتر رونمایی از این طرح را به دلیل انحلال پارلمان اسرائیل به تعویق انداخته و اعلام کرده بود که «طرح صلح در زمانی که مناسب باشد و زمانی که به عقیده دولت بهترین شانس موفقیت را داشته باشد، رونمایی می‌شود.»

جدا از تکرار حمایت‌های سازمان ملل براساس قطعنامه‌های گذشته از فلسطینی‌ها، واکنش بین‌المللی به طرح آمریکا هنوز معلوم نیست.

محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین روز دوشنبه گفت: «ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که به این طرح نپیوندند، زیرا این اقدام مغایر با قوانین بین‌المللی است و حقوق فلسطینی‌ها فروشی نیست.»

اشتیه افزود: «طرح معامله قرن، طرحی است که ترامپ را از برکناری و نتانیاهو را از زندانی شدن نجات می‌دهد. این طرح، طرحی برای صلح در خاورمیانه نیست و هدف از آن، اجرای خواسته‌های دولت اشغالگر به رهبری نتانیاهو و ریشه‌دار کردن این اشغال است.»

نخست‌وزیر فلسطین همچنین اعلام کرد که محمود عباس برای نشان دادن واکنش به طرح ترامپ، جلسه‌ای تشکیل خواهد داد.

ترامپ و نتانیاهو، متحدان بزرگ، هر دو در صحنه سیاسی داخلی با مشکل روبه‌رو هستند: رئیس‌جمهوری آمریکا را استیضاح تهدید می‌کند. او به اتهام فشار به دولت اوکراین برای پیشبرد تحقیقات قضایی در مورد فرزند جو بایدن، نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری با دو اتهام «سوء استفاده از اختیارات» و «ممانعت از پیشبرد تحقیقات» روبه‌رو شده است. هفته گذشته سنای آمریکا روند برگزاری استیضاح ترامپ را مشخص کرد. نخست‌وزیر اسرائیل نیز که در کمتر از یک سال برای سومین بار وارد رقابت‌های انتخابات پارلمانی می‌شود، در سه پرونده به فساد مالی متهم شده است. او متهم است که هدایای غیرقانونی از میلیاردرهای خارجی برای خود و همسرش گرفته، با مِنی موزِس، مالک روزنامه «یدیعوت آخرونوت» برای پوشش خبری مثبت و فشار بر روزنامه رقیب آن «اسرائیل هیوم» تبانی کرده و یک شرکت مخابراتی دولتی را که مدت‌ها تنها شرکت مخابراتی اسرائیل بود، به شائول آلوویچ، مالک پایگاه خبری والانیوز فروخته و با دادن تسهیلات به او، وب‌سایت والانیوز خبرهای مثبتی از نتانیاهو منتشر کرده است. آویخای مندل‌بلیت، دادستان اسرائیل، ۳۰ آبان / ۲۱ نوامبر برای نتانیاهو در ارتباط با سه پرونده کیفرخواست صادر کرد.

دو دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که اتحادیه اروپا باید بار دیگر حمایت خود را از «راه حل دو کشور» تأیید کند.

در همین رابطه هفته گذشته، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با بنیامین نتانیاهو در بیت‌المقدس (اورشلیم)، و با محمود عباس در رام‌الله دیدار و گفت‌وگو کرد.

یکی از منابع فلسطینی گفته است که فلسطینی‌ها در دیدار با مکرون موضوع الحاق دره اردن به اسرائیل را در میان گذاشته بودند.

پنج قدرت اروپایی، کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا در شهریورماه گذشته (سپتامبر ۲۰۱۹) با صدور بیانیه مشترکی نگرانی خود را از برنامه نتانیاهو برای الحاق دره اردن به خاک اسرائیل اعلام کردند. آن‌ها در این بیانیه از دولت اسرائیل و طرف‌های درگیر فلسطینی خواستند از هرگونه اقدامی که به نقض حقوق بین‌الملل بینجامد و راه حل دو کشور بر اساس توافق سال ۱۹۶۷ را به چالش بکشد، خودداری کند.

نمایندگان ۵۷ کشور اسلامی سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی نشست خردادماه (سپتامبر) این سازمان نیز با حمایت از فلسطینیان اعلام کردند که با هر گونه توافق ناقض حق فلسطینیان مخالفند.

مقام‌های فلسطینی گفته‌اند که انتظار دارند اعتراضاتی را علیه «طرح معامله قرن» آمریکا سازمان دهند.

صدها فلسطینی در روز دوشنبه در نوار غزه که تحت کنترل جنبش اسلامی حماس است، تظاهرات کردند و در روزهای آینده از جمله چهارشنبه در یک شهر فلسطین در نزدیکی دره اردن تظاهرات دیگری برنامه‌ریزی شده است.

بیشتر بخوانید:

انتقاد به برنامه نتانیاهو برای الحاق دره اردن به اسرائیل

Share