Share

وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۷ ژانویه/ ۷ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشبرد امور، حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را به گروه‌های وابسته به ایران نسبت داد و خشم خود را از ادامه این حملات بیان کرد. ارتش آمریکا سلیمانی را برای پایان دادن به چنین حملاتی به قتل رسانده بود.

سفارت آمریکا در بغداد (عکس: توییتر)

ساختمان سفارت آمریکا در منطقه حفاظت‌شده بغداد شامگاه یکشنبه ۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن مجدداً هدف حمله راکتی قرار گرفت. سه راکت به سمت سفارتخانه آمریکا شلیک شد و یکی از راکت‌ها به سالن غذاخوری کارکنان اصابت کرد. این نخستین بار نیست که سفارت آمریکا هدف حملات راکتی قرار می‌گیرد اما برای اولین بار است که راکتی به خود ساختمان اصابت می‌کند. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با انتشار بیانیه‌هایی این حمله را محکوم کردند.

 نیروهای حشد الشعبی نیز با انتشار بیانیه‌ای به طور رسمی اعلام کردند هیچ ارتباطی میان این سازمان و طرف‌هایی که به سمت سفارت آمریکا راکت شلیک کرده‌اند، وجود ندارد.

در بیانیه مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است:

«وزیر خارجه پمپئو خشم خود را از ادامه حملات گروه‌های مسلح ایران علیه تأسیسات ایالات متحده در عراق، از جمله حمله دیروز به سفارت ما را [در گفت‌وگوی تلفنی با عادل عبدالمهدی] ابراز کرد.»

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه تأیید کرده است که در این حمله راکتی یک نفر از کارکنان سفارت آمریکا در بغداد مجروح شده است.

همزمان، پمپئو با انتشار پیامی در توییتر نوشت به دولت عراق توصیه کرده که به «وظیفه قانونی» حفاظت از اماکن دیپلماتیک عمل کند.

تأکید نخست‌وزیر عراق بر حاکمیت ملی

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق دو طرف در این تماس تلفنی در مورد روابط دو کشور و محکومیت حمله راکتی روز گذشته به سفارت آمریکا در بغداد و تقویت اقدامات نیروهای عراقی برای حفاظت از سفارت‌خانه و پیگیری عاملان این حمله و تحویل آن‌ها به دادگاه گفت‌وگو و رایزنی کردند.

در این بیانیه گفته شده که عادل عبدالمهدی بر اهمیت آرامش در منطقه و احترام همه کشورها به حاکمیت ملی عراق و عدم مداخله در امور داخلی آن کشور تأکید کرده است.

 روز گذشته، در واکنش به حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای یادآوری کرد که از سپتامبر ۲۰۱۹ / مهر ۹۸ تاکنون ایران و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن کشور ۱۴ بار به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کرده‌اند. وزارت خارجه آمریکا در آن بیانیه نیز از دولت عراق خواست به وظایف خود در تأمین امنیت مکان‌های دیپلماتیک در این کشور عمل کند.

پارلمان عراق بعد از قتل قاسم سلیمانی در خاک آن کشور با صدور قطعنامه‌ای خواهان اخراج سربازان آمریکایی از عراق شد. جمعه گذشته هزاران نفر از عراقی‌ها در شهرهای مختلف این کشور برای اجرای این قطعنامه راهپیمایی کردند. دفتر نخست‌وزیری عراق می‌گوید وزیر خارجه آمریکا برای گفت‌وگو درباره تحقق حاکمیت ملی عراق اعلام آمادگی کرده، بیانیه وزارت خارجه آمریکا اما در این‌باره سکوت کرده است.

بیشتر بخوانید:

Share