Share

در حالی‌که در چین شمار مبتلایان به ویروس کرونا و تلفات بر اثر آن رو به افزایش است و موارد تازه‌ای از مبتلایان به این ویروس در کشورهای دیگر شناسایی شده‌اند، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که تاکنون موردی از ویروس کرونا در کشور مشاهده نشده است. وزارت بهداشت همچنین برای کنترل بیشتر درخواست کرده‌ که دریافت ویزای ورود شهروندان چین به دریافت کارت سلامت مشروط شود.

وزارت بهداشت ـ عکس از آرشیو
وزارت بهداشت ـ عکس از آرشیو

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۸ بهمن گفت: «تاکنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور گزارش نشده است.»

جهانپور با بیان این‌که «سیستم بهداشتی و درمانی برای مواجهه با این بیماری آمادگی لازم را دارد»، از شهروندان خواست تا «به شایعات، حواشی و مطالب غیرمستند که از منابع و مراجع رسمی حوزه سلامت صادر نشده است»، توجهی نکنند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز گذشته، دوشنبه ۷ بهمن گفت: «تاکنون موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته‌ایم، اما برای کنترل بیشتر درخواست کرده‌ایم که دریافت ویزای ورود شهروندان چین به اخذ کارت سلامت مقید شود.»

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در این‌باره گفت: «شهروندان چین برای ورود به ایران باید کارت سلامت داشته باشند. البته هنوز به مرحله اضطرار این بیماری نرسیده‌ایم و جای نگرانی نیست، اما جای هوشیاری هست.»

به‌گفته رئیسی، کنترل‌های مرزی برای جلوگیری از ورود این بیماری در حال انجام است و مأموران وزارت بهداشت در فرودگاه‌ها با ماسک و تجهیزات لازم کار دیده‌وری و غربالگری را انجام می‌دهند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز از «کنترل تمامی مسافران از چین در فرودگاه‌ها و بنادر» خبر داد و گفت مردم نگران نباشند. حریرچی افزود: «اکثر مسافران ما از کشور چین در محل شهرهای آلوده که قرنطینه اعمال شده نیستند، فقط ۱۲ نفر دانشجو داشتیم که مراقبت کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.»

ویروس کرونا از شهر ووهان واقع در استان هوبی در مرکز چین شیوع پیدا کرد و افزون بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم انتقال یافت. آلمان نیز سه‌شنبه ۸ بهمن / ۲۸ ژانویه‌ اعلام کرد که در ایالت بایرن این کشور یک مورد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

در حالی که دانشمندان در تلاش‌اند تا ویروس جدید کرونا و نحوه شیوع آن را شناسایی کنند، چین مرگ‌ومیر و شمار آلودگی بیشتر به این ویروس را گزارش می‌کند.

مقام‌های چینی گفته‌اند که در روز سه‌شنبه شمار تلفات ناشی از شیوع کرونا در چین به ۱۰۶ نفر افزایش یافته و یک‌هزار و ۷۷۱ مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش شده است.

کمیسیون بهداشت و درمان در استان هوبی چین، مرکز شیوع بیماری، اعلام کرد که ۲۴ نفر دیگر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و یک‌هزار و ۲۹۱ نفر دیگر نیز به این ویروس آلوده شده‌اند که تعداد کل عفونت‌ها را به دو هزار و ۷۱۴ نفر افزایش داده است.

در چین هم‌اکنون دست‌کم چهار هزار و ۵۱۵ نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

دولت چین تمامی شهرهای استان هوبی شامل حدود ۵۰ میلیون نفر را در قرنطینه قرار داده است تا بتواند شیوع این بیماری را مهار کند. اتوبوس‌های مسافت‌های طولانی و برخی شبکه‌های حمل و نقل عمومی نیز در جاهای دیگر کشور متوقف شده‌اند.

کنسولگری آمریکا در ووهان در حال تدارک پرواز دیپلمات‌های خود و برخی دیگر از آمریکایی‌ها به خارج از چین است. ژاپن، مغولستان، فرانسه و دولت‌های دیگر نیز در حال آماده‌سازی انتقال شهروندان خود هستند.

چین تعطیلات سال نو را تا روز یکشنبه تمدید کرده است. روز سه‌شنبه اعلام شد که شروع ترم بعدی برای مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور به تعویق می‌افتد.

وزارت آموزش و پرورش هیچ تاریخی برای از سرگیری فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها ارائه نکرده است اما در بیانیه این وزارتخانه آمده است که مؤسسات آموزشی به‌صورت موردی بازگشایی خواهند شد.

در این بیانیه گفته شده است که به مدیران مدارس دستور داده‌ شده که «دانش‌آموزان را به بیرون نبرند، تجمع نکنند و برنامه‌هایی برای شرکت در فعالیت‌های متمرکز تدارک نبینند».

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است. این نگرانی وجود دارد که شیوع ویروس کرونا اقتصاد این کشور را تحت تأثیر قرار دهد. سرمایه‌گذاران نفتی نگران بودند شیوع ویروس کرونا در چین عرضه مازاد نفت خام در بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار دهد. به دلیل این نگرانی‌ها قیمت نفت خام به مدت پنج روز کاهش یافت اما خبرگزاری رویترز سه‌شنبه ۸ بهمن / ۲۸ ژانویه‌ اعلام کرد که قیمت نفت خام در بازارهای جهانی به ثبات رسیده است.

بیشتر بخوانید:

Share