Share

دونالد ترامپ در یک نشست خبری مشترک با بنیامین تنانیاهو از طرح صلح کاخ سفید برای خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد: اورشلیم (بیت‌المقدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند. این طرح حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر نقاط کرانه باختری و مرز شرقی اسرائیل را به رسمیت شناخت. این طرح همچنین خواهان خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه است.

سه‌شنبه ۲۸ ژانویه/ ۸ بهمن: نشست خبری مشترک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهوف نخست‌وزیر اسرائیل برای رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن»

سه‌شنبه ۲۸ ژانویه/ ۸ بهمن: نشست خبری مشترک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهوف نخست‌وزیر اسرائیل برای رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سرانجام سه‌شنبه ۸ بهمن / ۲۸ ژانویه‌ طرح خود را برای صلح در خاورمیانه، موسوم به طرح «معامله قرن» همراه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کاخ سفید معرفی کرد.

در این نشست سفیران بحرین، امارات متحده عربی، عمان و برخی دیگر از کشورهای عربی نیز حضور داشتند.

ترامپ در آغاز سخنانش طرح ۸۰ صفحه‌ای خود را «بسیار متفاوت با طرح‌های گذشته» دانست و آن را «کامل‌ترین» خواند. ترامپ با بیان این‌که این طرح یک پیشنهاد برد-برد برای دو طرف است، گفت: «بیت‌المقدس (بیت‌المقدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند و آینده تشکیل دولت فلسطین به این بستگی دارد که آن‌ها قاطعانه تروریسم را رد کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تأکید کرد که آمریکا حق حاکمیت اسرائیل را به‌رسمیت می‌شناسد و «حرکت ما به سوی راه ‌حل دو کشور است و این موضوع خطری را متوجه اسرائیل نخواهد کرد.»

او شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) را پایتختی برای فلسطین خواند و گفت: «آمریکا در آن‌جا نیز سفارت‌خانه دایر خواهد کرد. (…) این فرصت فوق‌العاده‌ای برای فلسطینی‌هاست که پس از سال‌ها کشوری برای خود داشته باشند.»

ترامپ از حمایت‌های دو سال اخیرش از اسرائیل نیز سخن گفت: «اورشلیم را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناختم، حاکمیت اسرائیل برای جولان را به‌رسمیت شناختم و از همه مهم‌تر، از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران خارج شدیم.»

‎بنیامین نتانیاهو در سخنان خود از سفیران کشورهای عربی حاضر تشکر کرد و درباره طرح «معامله قرن» گفت: «طرح‌های پیشین هرگز موازنه لازم را برقرار نمی‌کرد. طرح‌های پیشین حاکمیت اسرائیل بر دره اردن را به‌رسمیت نمی‌شناخت. اما طرح رئیس‌جمهور ترامپ حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر مناطق کرانه باختری و مرز شرقی اسرائیل و همچنین بسیاری از نقاطی را که در تورات به آن‌ها اشاره شده، به‌عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته است.»

به‌گفته نخست‌وزیر اسرائیل، این طرح، تأکید می‌کند که «فلسطینی‌ها باید یهودی بودن اسرائیل را به‌رسمیت بشناسند»، «حماس خلع سلاح شود»، «تسلیحات از غزه برچیده شود» و «مسئله آوارگان فلسطینی خارج از اسرائیل حل شود».

نتانیاهو ترامپ را «بهترین دوستی» خواند که اسرائیل در کاخ سفید داشته است. او گفت «معامله قرن» ترامپ «فرصت قرن» است و اسرائیل از این فرصت استفاده خواهد کرد‎.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که در کمتر از یک سال برای سومین بار وارد رقابت‌های انتخابات پارلمانی می‌شود، در سه پرونده به فساد مالی متهم شده است. برخی می‌گویند، طرح معامله قرن طرحی است که نتانیاهو را از زندانی شدن نجات می‌دهد و در حقیقت «معامله قرن» بیش از آنکه یک طرح تاریخی برای صلح اسرائیل و فلسطینیان باشد، معامله‌ای است میان ترامپ و نتانیاهو و بنی گانتس، رهبر اپوزیسیون اسرائیل در این میانه گرفتار آمده است. رئیس جمهوری آمریکا هم خود گرفتار محکمه استیضاح در سنا و فشار داخلی است.

امروز (سه‌شنبه) در نوار غزه گروهی از فلسطینی‌ها علیه طرح «معامله قرن» تظاهرات کردند. آن‌ها با در دست داشتن پلاکاردهایی، علیه این طرح شعار سر دادند و تصاویر دونالد ترامپ و پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نخستین واکنش به رونمایی طرح صلح کاخ سفید برای خاورمیانه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «این معامله میان رژیم صهیونیستی و آمریکا است. هیچ تعاملی با فلسطینی‌ها در دستور کار نیست. این طرح صلح و شکوفایی نیست بلکه طرح تحمیل و تحریم است. آمریکا به‌صورت یک‌جانبه، بسیاری از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل را نادیده می‌گیرد. در انتظار انتفاضه‌ای دیگر.»

بیشتر بخوانید:

خودمختاری محدود، سهم فلسطینی‌ها از «معامله قرن»

Share