Share

طبق قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای مهر ماه امسال پزشکان ایرانی به نصب و استفاده از سامانه فروش یا کارتخوان ملزم شدند و جریمه دو درصدی در صورت تمرد از این قانون برایشان درنظر گرفته شد، اما طبق آخرین اعلام سازمان مالیاتی، تاکنون فقط ۴۳ درصد پزشکان در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت‌نام کرده‌اند.

هنوز ۵۷ درصد از پزشکان به سامانه کارتخوان متصل نشده‌اند

به گزارش ایسنا، از ابتدای مهر ماه امسال، پایانه‌های فروشگاهی (کارتخوان) باید توسط همه مشاغل پزشکی به کار گرفته می‌شد و در صورت استفاده نکردن از کارتخوان، همه تراکنش پزشکان مشمول مالیات قرار می‌گرفت.

جریمه ثبت‌نام نکردن پایانه‌های فروش در سامانه مکانیزه فروش، دو درصد درآمد و به کار نگرفتن پایانه مذکور از ابتدای مهر امسال، جریمه معادل ۱۰ درصد درآمد پزشکان است.

۲۱ آبان ماه، مدیرکل تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که فقط ۴۰ درصد پزشکان کشور اقدام به نصب کارتخوان کرده‌اند. پس از گذشت بیش از دو ماه، فقط سه درصد دیگر به جمعیت پزشکانی که به این سامانه متصل شدند اضافه شده است و هنوز ۵۷ درصد از پزشکان از این قانون تبعیت نکرده‌اند.

رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که آنها برای ثبت‌نام در سامانه پایانه فروشگاهی تا ۳۰ بهمن‌ سال جاری مهلت دارند.

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، میزان فرار مالیاتی پزشکان حدود ۶۷۰۰ میلیارد تومان در سال است؛ در حالی که این صنف در حال حاضر فقط حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کند.

این در حالی است که در لایحه بودجه ۹۹، دولت درآمدهای مالیاتی را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده که در مقایسه با رقم مصوب سال جاری، ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. تحقق این پیش‌بینی، مستلزم مقابله با فرارهای مالیاتی است.

گزارش می‌شود که بسیاری از پزشکان برای دور زدن قانون از روش‌هایی همچون استفاده از کارتخوان معیوب، دو دستگاه کارتخوان و بیشتر به نام دیگران در مطب، نصب خودپرداز در مطب و دادن شماره‌ حساب به بهانه نوبت‌‌دهی‌های طلایی استفاده می‌کنند. این همه در حالی است که برای روش‌های دور زدن قانون توسط پزشکان، مجازات بازدارنده‌ای در نظر گرفته نشده است.

برخی کارشناسان اقتصادی پیشنهاد کرده‌اند برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی جامعه پزشکان کل درآمدهای پزشکان مطابق با کد ملی آن‌ها مشمول مالیات شود.

پزشکان و فرار مالیاتی: استفاده نکردن از کارتخوان به بهانه‌های گوناگون

Share