Share

در حالی‌که مقام‌های ایرانی بارها از تحریم دارو شکایت می‌کردند سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره راه‌اندازی کانال بشردوستانه سوئیس گفت دارو و غذا تحریم نبودند که برای آن سوئیس کانال ایجاد می‌کند. آمریکا تنها یک‌ سال‌ونیم در تحویل داروها تأخیر ایجاد می‌کرد. به‌گفته او گفت‌وگوها با مسئول سیاست خارجی اروپا درباره برجام صریح خواهد بود و ظریف در این‌باره نامه‌ای به او نوشته است.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه ۱۴ بهمن / ۳ فوریه در نشست خبری خود درباره کانال بشردوستانه سوئیس گفت: «ما چیزی به نام کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم ما تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم. دارو و غذا تحریم نبوده است که کانالی برای آن ایجاد کرده و سروصدا برایش ایجاد کنند. از نظر ما این اهمیتی ندارد و رسانه‌ها بیش از حد به آن نپردازند، ولی از همه تلاش‌ها برای کاهش فشار استقبال کرده و آن را مفید می‌دانیم.»

سفارت سوئیس در تهران هفته گذشته، پنج‌شنبه ۱۰ بهمن / ۳۰ ژانویه با انتشار پیامی اعلام کرد که سازوکار مالی این کشور برای تحویل اقلام انسان‌دوستانه، تأمین اقلام کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی به ایران به‌طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده است. کانال مالی «شتا» زیر نظر وزارت خرانه‌داری آمریکا و مستقل از اینستکس عمل می‌کند. دولت سوئیس ایجاد کانال مالی «شتا» را در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد به بحث گذاشته بود.

موسوی با بیان این‌که این داروها با پول این ملت وارد کشور شده است، گفت: «این داروها باید یک سال‌ونیم قبل وارد کشور می‌شد که آمریکایی‌ها مانع شدند و کارشکنی کردند. شرکت سوئیسی هم پول آن را می‌گیرد. توقعات ما بیش از این‌ها است.»

عبدالناصر همتی، رئیس‌ کل بانک مرکزی ایران نیز پیش از این در واکنش به خبر راه‌اندازی کانال مبادله دارو و کالاهای کشاورزی از طریق سوئیس، گفته بود که داروی مبادله‌شده با پیگیری و درخواست سفارت دولت سوئیس و در حد دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار آن ‌هم از طریق منابع موجود بانک مرکزی نزد یک بانک سوئیسی و از طریق شرکت‌های سوئیسی بوده است.

همتی افزوده بود: «اگر آمریکایی‌ها واقعاً مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیسم بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند.»

«نامه‌ ۱۴ صفحه‌ای ظریف به بورل»

سیدعباس موسوی پیش‌بینی کرد که گفت‌وگوهای مقامات ایران با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا صریح باشد. او گفت: «همان‌طور که چند هفته پیش ظریف و بورل در هند با یکدیگر دیدار کردند و گفت‌وگوهای شفاف و صریحی با یکدیگر داشتند، این صراحت و شفافیت از امروز هم ادامه می‌یابد.»

جوزپ بورل امروز دوشنبه ۱۴ بهمن / سوم فوریه برای دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و برخی دیگر از مقامات ارشد جمهوری اسلامی به تهران سفر خواهد کرد. این نخستین سفر بورل پس از تصدی سمت ریاست بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران است.

او ۲۶ دی / ۱۶ ژانویه نیز در دهلی نو با ظریف دیدار و گفت‌وگو کرده بود. ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری در واکنش به عدم اجرای تعهدات اروپا در توافق هسته‌ای، در پنج گام بر اساس بند ۳۶ برجام تعهدات خود را کاهش داده و سرانجام متوقف کرده است. در همین راستا ۲۴ دی / ۱۴ ژانویه، سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. جوزپ بورل اعلام کرد که فرایند حل و فصل اختلافات نه برای تحریم ایران، بلکه برای «حفظ برجام» فعال می‌شود. اتحادیه اروپا به ایران ۶۰ روز فرصت داده بود که به توقف تعهدات خود در برجام خاتمه دهد و به توافق بازگردد. این مدت اما تمدید شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «مطالبات زیادی از اروپا داریم. اروپایی‌ها پس از نقض برجام توسط آمریکا، با آن‌ها همراهی کرده و با بی‌عملی خود نشان دادند اراده یا توان لازم را ندارند و تسلیم فشار آمریکایی‌ها شدند. گفت‌وگوها صریح خواهد بود و نکات به آن‌ها بیان می‌شود.»

به‌گفته موسوی «ظریف نامه‌ ۱۴ صفحه‌ای حقوقی و مستدل در مورد این موضوع به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته و نقطه نظرات آن‌ها را زیر سئوال برده.»

او افزود اگر «مانند اجلاس داووس کارشکنی نشود»، ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند.

کنفرانس امنیتی مونیخ جمعه ۲۵ بهمن تا یکشنبه ۲۷ بهمن (۱۴ تا ۱۶ فوریه) برگزار خواهد شد و موضوع آن چالش‌های امنیتی و سیاسی جهان است.

موسوی هفته گذشته گفته بود که ظریف، کاملا آمادگی داشت تا امسال در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت کند، اما «تغییر یک طرفه از جانب مجمع جهانی اقتصاد در برنامه‌ریزی که دو طرف بر سر آن توافق کرده بودند» مانع از حضور ظریف شد و «یک فرصت برای گفت‌وگو از دست رفت». او افزوده بود که شاید با هدف شرکت نکردن ظریف در داووس چنین کردند.

بیشتر بخوانید:

کانال مالی سوئیس برای ارسال دارو و غذا به ایران راه افتاد

Share