Share

شبکه خبری یونیان در اوکراین فایل صوتی مکالمه خلبان یک پرواز داخلی هواپیمایی آسمان با برج مراقبت در فرودگاه خمینی هنگام اصابت موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی را منتشر کرد. در این فایل صوتی، خلبان هواپیمایی آسمان که شاهد اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی است، به زبان فارسی به برج مراقبت می‌گوید که نور شلیک موشک و همچنین انفجار پس از آن را می‌بیند. برج مراقبت اما می‌گوید از موضوع بی‌اطلاع است و تلاش می‌کند با هواپیمای اوکراینی تماس بگیرد، اما موفق نمی‌شود. این فایل صوتی ثابت می‌کند که مقامات ایرانی از همان نخستین لحظات اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی از ماجرا آگاه بودند.

سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران ـ عکس از حسین مرصادی ـ خبرگزاری فارس

به گزارش شبکه خبری یونیان، پرواز PS752 خطوط بین‌المللی هواپیمایی اوکراین ۸ ژانویه ۲۰۲۰ ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه از زمین بلند شد. همزمان هواپیمای خطوط شرکت هواپیمایی آسمان از شیراز به تهران رسیده و منتظر صدور اجازه فرود از برج مراقبت فرودگاه خمینی بود که نوری را در دوردست مشاهده می‌کند و بلافاصله به برج مراقبت اطلاع می‌دهد. برج مراقبت می‌پرسد:

محدوده ۳۲۰؟ چند مایل فاصله دارد؟ کجاست؟

خلبان هواپیمایی آسمان پاسخ می‌دهد: نمی‌توانم با قطعیت جواب بدهم. حدس می‌زنم حوالی پیام کرج باشد.

برج مراقبت: چند مایل فاصله دارد؟ کجاست؟

خلبان هواپیمایی آسمان: من الان نور را می‌بینم که از آنجا پرواز می‌کند.

برج مراقبت: ما اطلاعی از موضوع نداریم

خلبان هواپیمایی آسمان: مطمئناً نور یک راکت است.

برج مراقبت: به سمت شهر [تهران] حرکت می‌کند؟

خلبان هواپیمایی آسمان: ممکن است. نه. از سمت شهر [تهران] حرکت می‌کند

برج مراقبت: به ما اطلاعی داده نشده. زیر نظر داشته باشید

سپس برج مراقبت سه بار تلاش می‌کند با هواپیمایی اوکراینی تماس بگیرد. اما پاسخی نمی‌شنود. بعد مجدداً با خلبان هواپیمایی آسمان تماس می‌گیرد. می‌خواهد بداند که آیا او چیزی دیده است؟ خلبان پاسخ می‌دهد: «آقای مهندس. ما یک انفجار دیدیم. یک انفجار بزرگ. نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که چیست.»

حسن رضایی‌فر، مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری دوشنبه ۱۴ بهمن در واکنش به انتشار این فایل صوتی گفت: «این فایل از مجموعه اسنادی بوده که در تیم مشترک بررسی سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته است. این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آنها ارائه ندهیم.»

رضایی‌فر اعلام کرد که در حال حاضر تیم اوکراینی کشور را ترک کرده و فعلاً هیچ گروه کارشناسی از کشورهای ذی‌نفع در این پرونده حاضر نیستند.

چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه، چند ساعت پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی، در اثر اصابت موشک سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران منهدم شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا در این فاجعه جان خود را از دست دادند. یشتر مسافران پرواز ۷۵۲ ایرانیان دو تابعیتی مقیم خارج از کشور بودند که برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کرده بودند. برخی از مسافران این پرواز دانش‌آموختگانی بودند که در ۱۹ دانشگاه کانادا کار و تحصیل می‌کردند. سپاه پاسداران و مقامات جمهوری اسلامی سه روز اصابت موشک به این هواپیما را انکار کردند.

بیشتر بخوانید:

مشارکت هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا در بازخوانی جعبه سیاه

Share