Share

نخستین رویداد برای تعیین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، انتخابات درون حزبی دوشنبه شب در آیوا است. در این رویداد انجمن‌های درون حزبی موسوم به کاکس روند رسمی انتخاب نامزدهای مورد نظر حزب را آغاز می‌کنند.

مناظره انتخاباتی نامزدهای دموکرات ــ عکس: AFP

انتخابات کاکس ۲۰۲۰ آیوا برای دموکرات‌ها بسیار مهم‌تر است، زیرا در میان جمهوری‌خواهان حضور دونالد ترامپ به‌عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا قطعی است، اما دموکرات‌ها باید از میان ۱۱نامزد در نهایت یکی را به مصاف ترامپ بفرستند.

پیروزی یک نامزد دموکرات در انتخابات آیوا تضمینی برای کسب قطعی نامزدی حزب نیست، اما می‌تواند به کارزار یکی از پیشتازان رقابت‌ها انرژی بیشتری بدهد و نسبتاً مهم است.

واجدین شرایط شرکت در انتخابات درون حزبی باید دستکم ۱۸ سال سن داشته باشند و پیش از این ( یا دستکم امروز) درحزب مورد نظر (دموکرات یا جمهوری‌خواه) ثبت نام کرده باشند.

انتظار می‌رود تعداد شرکت کنندگان در انتخابات درون حزبی امسال آیوا بیش از رکورد سال ۲۰۰۸ باشد. در آن زمان حدود ۴۰ هزار نفر از مردم آیوا در کاکس‌ها شرکت کردند. نتیجه آن سال به نفع باراک اوباما بود.

نتایج نظرسنجی‌ها در مورد پیشتاز احتمالی رقابت دوشنبه شب متفاوت بوده است.

بر اساس نتایج نظرسنجی کالج امرسون، که روز گذشته منتشرشد، سناتور برنی سندرز با ۲۸ درصد از جو بایدن (معاون سابق ریاست جمهوری در دولت اوباما) با ۲۱ درصد پیش است.

برخی از نظرسنجی‌های قبلی اما از پیشتازی جو بایدن حکایت داشت.

پیتر بوتیجج شهردار سابق ساوت‌بند ایندیانا، امی کلوبوچار سناتور دموکرات از ایالت مینه‌سوتا، الیزابت وارن، سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست، تام استیر، میلیاردر، خیر و طرفدار محیط زیست، مایکل بلومبرگ میلیاردر و شهردار سابق نیویورک، اندرو یانگ وکیل و کارآفرین،  تولسی گابارد عضو کنگره، مایکل بنت سناتور از ایالت کلرادو  و داوال پاتریک فرماندار پیشین ایالت ماساچوست از دیگر نامزدهای حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات  آتی ریاست جمهوری آمریکا هستند.

روند انتخابات در آیوا به نحوی است که اگر میزان حمایت از یک نامزد در دور ابتدایی به ۱۵ درصد نرسد، حامیان او می‌توانند به اردوگاه نامزد دیگری بپیوندند که سقف ۱۵ درصد را رد کرده است. برای بسیاری از رأی‌دهندگان دموکرات، الیزابت وارن یا برنی سندرز گزینه دوم هستند.

انتخابات در آیوا در حالی برگزار می‌شود که محاکمه استیضاح دونالد ترامپ هنوز پایان نیافته است، هرچند جمهوری‌خواهان با رد پذیرش شاهدان و مدارک جدید، حکم تبرئه او را قطعی کرده اند.

در نظرسنجی‌های مربوط به دور نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، دونالد ترامپ در آیوا بر هر یک از رقیبان احتمالی دموکراتش پیروز می‌شود.


در همین زمینه:

هفتمین مناظره نامزدهای دموکرات‌ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و مسأله ایران

Share