Share

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران حضور "تعدادی از نیروهای قدس" را در سوریه تأیید کرد.

 

به گزارش منابع خبری محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، امروز، یکشنبه ۲۶ شهریورماه در نشست خبری خود درباره حضور نیروهای سپاه در سوریه گفت تعدادی از نیروهای قدس در سوریه حضور دارند.

 

وی افزود: "همه می‌دانند که سپاه واحدی به نام نهضت‌های اسلامی داشته و دارد که با هدف کمک به مستضعفین و صدور انقلاب اسلامی تشکیل شده است و در این راستا حرکت می‌کند."

 

وی افزود از زمانی که نیروی قدس سپاه پاسداران تشکیل شد، با هدف "حمایت از مردم مسلمان" در کشورهای لبنان و سوریه حضور داشتند.

 

کشورهای غربی از آغاز اعتراضات در سوریه همواره از حضور نیروهای سپاه قدس در این کشور و آموزش نیروهای امنیتی سوریه توسط آنان گفته‌اند اما ایران این موضوع را رد کرده است

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه حضور نیروهای قدس در سوریه به‌منزله حضور نظامی ایران در این کشور نیست، انتقال تجربیات جمهوری اسلامی برای "دفاع از سوریه" را از "افتخارات ایران" دانست.

 

محمدعلی جعفری گفت سپاه هرگونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می‌دهد و این در مقایسه با میزان حمایت نظامی کشورهای عربی از مخالفان حکومت سوریه، اقدامی محسوب نمی‌شود.

 

وی همچنین گفت با در نظر گرفتن موافقتنامه امنیتی میان ایران و سوریه، در صورت حمله نظامی به سوریه، حمایت نظامی ایران از این کشور "مشخص نیست و کاملأ به شرایط بستگی دارد."

 

کشورهای غربی از آغاز اعتراضات در سوریه که تاکنون در آن بیش از ۲۳ هزار نفر کشته شده‌اند، همواره از حضور نیروهای سپاه قدس در این کشور و آموزش نیروهای امنیتی سوریه توسط آنان گفته‌اند اما ایران این موضوع را رد کرده است.

 

اتحادیه اروپا شهریورماه سال گذشته سپاه قدس را به‌دلیل کمک به سوریه در سرکوب معترضان تحریم کرد.

 

بر اساس این تحریم، اعضای سپاه قدس و همچنین ۱۵ مقام دولت سوریه از حق سفر و دسترسی به دارایی‌های خود در اروپا محروم شدند.

 

اتحادیه اروپا تیرماه سال گذشته نیز محمدعلی جعفری، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، و حسین طائب، معاون اطلاعات سپاه را به اتهام کمک در سرکوب مردم سوریه مورد تحریم قرار داد.

 

۱۲ شهریورماه جاری، محمدعلی آسودی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران ایران گفته بود اگر آمریکا به سوریه حمله کند، ایران وارد عمل خواهد شد.

 

ایران در ماه‌های اخیر، حمایت خود را از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بیش از پیش گسترش داده است.

 

در حال حاضر ۴۷ ایرانی در سوریه در بازداشت ارتش آزاد سوریه هستند. ارتش آزاد سوریه که از مخالفان بشار اسد است، می‌گوید این افراد از اعضای سپاه پاسداران ایران هستند.

 

ایران نیز تأیید کرده است شماری از این افراد از اعضای بازنشسته سپاه پاسداران هستند که برای "زیارت" ‌به سوریه رفته‌اند.

 

 

Share