Share

حکم زندان کوهیار گودرزی و امیر گرشاسبی، دو فعال دانشجویی از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

 

به گزارش تارنمای "کمیته گزارشگران حقوق‌ بشر" روز گذشته شنبه ۲۵ شهریورماه، محمود علی‌زاده طباطبایی وکیل کوهیار گودرزی از تایید حکم پنج سال حبس تعزیری و تبعید به زندان شهرستان زابل از سوی دادگاه تجدیدنظر برای این دانشجو خبر داده است.

 

علی‌زاده طباطبایی در مورد پیگیری‌های حقوقی پرونده این عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر به تارنمای این کمیته گفته است که "پورعرب"، قاضی پرونده کوهیار گودرزی پیش از این اعلام کرده بود "پرونده را دقیق بررسی کرده‌ و حکم برائت می‌دهد."

 

اما طباطبایی در پیگیری‌های بعدی که پس از ماه رمضان بوده متوجه شده است که حکم دادگاه بدوی مبنی بر پنج سال حبس تعزیری همراه با تبعید به زندان زابل مرکز استان زاهدان عیناً از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید شده و نظر پورعرب در مورد تبرئه این فعال دانشجویی مورد موافقت دادگاه قرار نگرفته است.

 

علی‌زاده طباطبایی از "حساسیت زیاد" وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بر روی این پرونده خبر داده و گفته است آخرین راه پیش‌رو برای توقف اجرای این حکم "درخواست اعاده دادرسی" است اما امید چندانی به وصول نتیجه آن ندارد.

ماه گذشته نیز عادل محمد حسینی و علی ملاحاجی، دو فعال دانشجویی برای گذراندن محکومیت حبس تعزیری، خود را به زندان اوین معرفی کردند

این وکیل دادگستری حکم صادر شده در دادگاه برای کوهیار گودرزی را "ناعادلانه" دانسته و گفته است: "من تمام تلاش خودم را کردم، ولی متأسفانه وزارت [اطلاعات] خیلی روی این پرونده حساسیت نشان داده است."

 

کوهیار گودرزی دانشجوی سابق دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و عضو کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) است که ابتدا در ۲۹ آذر ۱۳۸۸ هنگامی‌که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت‌الله حسین‌علی منتظری از مراجع تقلید شیعه، عازم شهر قم بود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

 

این فعال حقوق بشر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به یک‌سال زندان محکوم و پس از پایان محکومیتش از زندان آزاد شد.

 

اما در مرداد سال ۱۳۹۰ بار دیگر مأموران امنیتی وی را بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند و چند ساعت پس از آن، پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی نیز بازداشت و به زندان کرمان منتقل شد.

 

پروین مخترع در دادگاه انقلاب استان کرمان به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدیدنظر به حبس تعلیقی بدل شد. در دادگاه عمومی کرمان نیز به پرداخت پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم که با پرداخت آن آزاد شد و کوهیار گودرزی نیز با سپردن وثیقه یک‌صد میلیون تومانی پس از هشت ماه از زندان آزاد شد.

 

در سال ۸۹ باشگاه ملی مطبوعات، جایزه سالیانه "آزادی مطبوعات" آن مؤسسه را، به کوهیار گودرزی که در آن زمان در زندان اوین به‌سر می‌برد اعطا کرد.

 

از سوی دیگر تارنمای کلمه گزارش داده که حکم سه سال حبس تعزیری، امیر گرشاسبی دانشجوی دانشگاه صنعتی شیراز از سوی دادگاه انقلاب اجرا و این دانشجو برای گذراندن محکومیت خود به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.

 

گرشاسبی دانشجوی رشته برق مخابرات و عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شیراز است که از سوی شعبه ۱۵دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به تحمل سه سال حبس به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی" محکوم شده بود.

 

رأی دادگاه بدوی برای این دانشجو که از بازداشت‌شدگان رویدادهای عاشورای سال ۸۸ است در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید و وی برای تحمل دوران حبس خود به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

 

ماه گذشته نیز عادل محمد حسینی و علی ملاحاجی، دو فعال دانشجویی برای گذراندن محکومیت حبس تعزیری، خود را به زندان اوین معرفی کردند.

 

هم‌چنین منصور نقی‌پور از اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر که به هفت سال زندان محکوم شده، به همراه آبتین جهانیان و اشکان الهیاری که به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی به ترتیب به سه سال و یک سال حبس محکوم شده بودند، برای گذراندن دوران حبس خود به زندان اوین بازگردانده شدند.

 

 

Share