Share

سامان نسیم و منصور آروند، دو تن از مخالفان حکومت ایران در کردستان به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند.

 

آژانس خبری موکریان امروز، یکشنبه ۲۶ شهریورماه و روز گذشته خبر داد، سامان نسیم، اهل مریوان و منصور آروند، اهل مهاباد از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اعدام محکوم شده‌اند.

 

این دو نفر به همکاری و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران متهم شده‌اند.

 

حکم سامان نسیم حضوری صادر شد و وی حق دارد ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ، برای رسیدگی در دیوان عالی کشور به این حکم اعتراض کند.

 

براساس این گزارش، سامان نسیم که در تابستان ۱۳۹۰ در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود هم‌اکنون در زندان مرکزی مهاباد به‌سر می‌برد.

 

کمتر از دو ماه پیش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد که دست‌کم ۲۸ زندانی کُرد به اتهام فعالیت‌های سیاسی و امنیتی، در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تأیید – نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند

منصور آروند نیز بیش از یک سال است که در بازداشت به‌سر می‌برد و به‌گفته هم‌بندانش، حکم اعدام وی صبح روز پنج‌شنبه به وی ابلاغ شده است.

 

آروند هم‌اکنون در زندان ارومیه به‌سر می‌برد و وی نیز برای اعتراض به این حکم ۲۰ روز مهلت دارد.

 

کمتر از دو ماه پیش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دست‌کم ۲۸ زندانی کُرد به اتهام فعالیت‌های سیاسی و امنیتی، در زندان‌های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی‌شهر کرج و سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تأیید – نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند.

 

این کمپین در آن زمان گفته بود از این تعداد ۱۷ تن حکم قطعی اعدام دریافت کرده‌اند و ۱۱ زندانی دیگر حکم اولیه اعدام گرفته اند و در انتظار رأی دیوان عالی کشور هستند.

 

با این حال در فهرستی که کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران منتشر کرده بود نام سامان نسیم و منصور آروند وجود نداشت.

 

به‌گفته این کمپین اسامی افراد محکوم به اعدام عبارتند از حبیب‌الله لطیفی، رشید آخکندی، مصطفی سلیمی، شیرکومعارفی، حبیب‌الله گلپری‌پور زانیار مرادی و لقمان مرادی؛ و زندانیانی که منتظر حکم دادگاه تجدیدنظر هستند سمکو خورشیدی، سیروان نژاوی، ابراهیم عیسی پور، رزگار(حبیب) افشاری علی افشاری هوشنگ رضایی، رضااسماعیلی، بهروزآلخانی، سیدسامی حسینی، سیدجمال محمدی و بختیار معماری نام دارند.

 

افزون بر این ۱۰ تن دیگر به اتهام عضویت در یک گروه مذهبی سلفی نیز به اعدام محکوم شده‌اند و حکم آنها تأیید شده است.

 

سلفی گروهی از مسلمانان هستند که راه نجات مسلمانان را بازگشت به قوانین قرآن و سنت طبق فهم "سلف صالح" می‌دانند.

 

طی چهار ‌سال گذشته دست‌کم هفت زندانی سیاسی کرد از جمله احسان فتاحیان، فصیح یاسمنی، فرزاد کمانگر، شیرین علم‌هولی و حسین خضری در ایران اعدام شدند.

 

 

Share