Share

شمار زیادی از هنرمندان موسیقی ملی ایران در اعتراض به سکوت مسئولان در برابر انفجار هواپیمای خطوط بین‌المللی اوکراین با دو موشک سپاه پاسداران، جشنواره موسیقی فجر را تحریم کرده‌اند. محمد الهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی با ابراز همدردی با جانباختگان این فاجعه، ادعا کرد که حضور هنرمندان موسیقی در این جشنواره نباید به اجبار باشد. این مقام وزارت ارشاد درباره اعمال فشار نهادهای امنیتی بر هنرمندان و همچنین طرح محرومیت هنرمندان معترض از فعالیت هنری در مجلس سکوت کرد.

سه شنبه ۱۵ بهمن: نشست خبری سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

محمد الهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی سه‌شنبه ۱۵ بهمن در نشست خبری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از پاسخ صریح به خبرنگاران درباره اعمال فشارها بر هنرمندان موسیقی برای شرکت در جشنواره موسیقی فجر طفره رفت. به گزارش خبرگزاری ایرنا، الهیاری در بخشی از این نشست گفت:

«ما همه باید کمک کنیم که در این مقطع حساس موسیقی برنده باشد. برخی [از هنرمندان موسیقی] به من گفتند ما اگر در جشنواره حضور نداشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟ به آن‌ها گفتم شما در دفتر موسیقی حضور دارید و اینجا اصلا نهاد نظارتی نیست. پس وقتی به جشنواره می‌آیید با زور نیایید چون اگر روح آن چیزی که می‌نوازید و می‌خوانید روی صحنه نباشد قطعاً مردم می‌فهمند و ما دوست داریم حضور شما از روی میل و با دل باشد نه اجبار.»

پس از آنکه مقامات ایران صبح شنبه ۲۱ دی/ ۱۱ ژانویه به طور رسمی و تحت فشار بین‌المللی به ساقط کردن هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ توسط موشک پدافند سپاه اعتراف کردند، جمعی از هنرمندان که قرار بود در سی ‌و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند، در همدردی با خانواده کشته‌شدگان و در اعتراض به عملکرد مسئولان از شرکت در این جشنواره سر باز زدند.

چهار سینماگر برجسته ایرانی، بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی و ناصر تقوایی جشنواره فجر را تحریم کردند. پگاه آهنگرانی، سارا بهرامی، امیر نجفی، صابر ابر، امیر‌مهدی ژوله همراه با ۴۲ کارتونیست و همچنین شماری از هنرمندان عرصه موسیقی از جمله کیوان ساکت، کیاوش صاحب‌نسق، حسام اینانلو، مانی جعفرزاده و هانا کامکار نیز اعلام کردند در این جشنواره حکومتی شرکت نمی‌کنند. هنرمندان طراح پوستر و سایر رشته‌های جانبی جشنواره فجر هم به این تحریم پیوستند.

در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر اعمال فشار نهادهای امنیتی بر هنرمندان برای شرکت در جشنواره‌ فجر منتشر شده بود.

محمد الهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی در آغاز نشست خبری جشنواره موسیقی فجر، ابتدا با جان‌باختگان سانحه هوایی هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین همدردی کرد و سپس خبرها درباره ممنوع‌الکاری هنرمندان موسیقی که از شرکت در جشنواره فجر انصراف داده‌اند را تکذیب کرد.

نصرالله پژمان‌فر، نماینده عضو جبهه پایداری در واکنش به موج انصراف‌ها گفته بود:

«طرحی را به مجلس می‌بریم که در آن طرح برای هنرمندانی که قرار است با مردم نباشند و از فعالیت‌های هنری انصراف می‌دهند، محرومیت از فعالیت‌های هنری در جمهوری اسلامی ایجاد شود.»

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی در ادامه این نشست اعلام کرد که وزارت ارشاد اسلامی برای برگزاری بخش بین‌الملل این جشنواره موسیقی دولتی و دعوت از هنرمندان خارجی هم به سبب انسداد کانال‌های دیپلماتیک با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از چهارشنبه ۲۳ بهمن تا چهارشنبه ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین‌الملل، پاپ، ارکسترال، تلفیقی، بانوان، کودک و نوجوان  برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

فشارهای امنیتی بر هنرمندان برای بازگشت به جشنواره فجر

Share